Google insanları yüzünden tanıyacak arama motoru yapıyor

Google ne kadar inkar ederse etsin; CNN arama devinin insanların resimlerinden kim olduğunu aratabileceği bir arama motoru üstünde çalıştığını söyledi. Bu motorun, resmini verdiğiniz biri hakkında kişisel bilgileri size getirebileceği iddia ediliyor.

Böylesi bir ugulamanın hayata geçirilebilmesi için elbette bazı izinlerin alınabilmesi gerekiyor: Aynı telekom firmalarının rehber servisinde bilgilerinizin yayınlanıp yayınlanmayacağı iznini vermeniz gibi resminiz aratıldığında kim olduğunuzun görülmemesini isteyebileceksiniz.  Konu çok özel bir alana girdiği için kişisel bilgilerin korunması alanında çok ciddi adımların atılması gerekiyor.

Google kişisel bilgilerin korunması konusunda daha önce de çok ciddi sorunlar yaşadı. Örneğin Twitter benzeri Buzz uygulaması çıktığında Gmail listesindeki herkesi otomatik olarak Buzz listesine ekledi. Bu konuda açılan davaların ortadan kaldırılması için 8.5 milyon dolar tazminat ödedi.

Bu uygulamanın en kötü yönlerinden birini cep telefonundaki fotoğraf makineleri oluşturacak. Örneğin otobüste giderken karşınızda oturan kişi sizin resminizi çekecek ve saniyeler içinde sizin eğitim durumunuzdan köpeğinizin adına, hatta oturduğunuz adrese kadar tüm bilgilerinizi edinebiliyor olacak.