Google kurucusu CEO olmaya hazır

Larry Page, Google’ın kurucularından biri. Çevresinde vizyonu olan, zeki ve ihtiraslı biri olarak tanınıyor. Şimdi Google gibi bir dünyla devinin CEO’su oluyor. Hızlı büyüyen rakipleri var, onun hızlı büyüdüğünü ve tekel olduğunu düşünen devlet kurumları var. Google lider ve piyasada kendine yeni alanlar belirlemek zorunda kalıyor. Yapılan yatırımlar giderek daha geç geri dönecek projeler olduğu için yatırımcıları tedirgin ediyor.

Çevresindekiler onun çok akıllı biri olduğunu söyleseler de CEO’luk müessesesinin ona uymayan yönleri olduğunda hemfikirler. Çünkü CEO olduğunuzda birbirinden farklı birçok şapka giyiyorsunuz ve bunların birçoğu Larry Page için hiç de ilgi çekici değil.

Page, kendine ilk hedef olarak şirketin içinde oluşmaya başlayan ve bir teknoloji şirketine hiç yakışmayan bürokrasiyi çözmeyi seçmiş. Sonuçta Google’ın hedefi 30 bini aşkın çalışanlar 35 milyar dolarlık bir gelir yaratmak. Page, 13 yaşındaki dev şirketin yeniden bir startup kimliğine kavuşmasını istiyor. Facebook, Twitter ve Groupon gibi şirketler aşağıdan hızlı geliyor ve internetin yıldızı olma ünvanını ele geçirmiş bulunuyorlar. Bu üçlünün geliştirdiği bir takım uygulamalar, Google’ın arama motorundan kazandırdığı geliri düşürürken arama başına kazancının da erimesine neden oluyor.

Page Google kurma sevdasıyla okulunu bırakmış, akademik bir derecesi bile olmayan bir CEO. Bu anlamda Bill Gates ve Steve Jobs’a kıyasla daha dahiyane ürünler ortaya çıkarmış olsa da CEO koltuğuna daha az yakışıyor. Üstelik diğer iki büyük teknoloji patronu yatırımcılarına yaptıkları yatırımlarına kıyasla daha iyi kazındırıyor. Babası suni zeka programlamacısı, annesi bilgisayar programlama öğretmeni. Daha dünyada bilgisayar yokken, ailesi ona 1979 yılında bilgisayar almış. O da boş durmamış, daha çocuk yaşlarında legolarını kullanarak inkjet printer yapmış.

Mevcut düzeni bozan bir karakteri var. Çalışanlarından da bunu bekliyor.