Google interneti aradı şimdi de cüzdanları arıyor

Google’ın ‘cüzdan’ı kabarıyor. MasterCard işbirliğini cepte bulunduran Google, Cüzdan uygulamasında yanına VISA, American Express ve Discovery’nin de güçlerini eklemeye hazırlanıyor. A.B.D.’de şimdilik yalnızca Sprint operatörlü telefonlar tarafından kullanılabilecek olan Google Cüzdan’a Citibank MasterCard ya da Google’ın bankamatik kartları ile yükleme yapılabiliyor.

Şu anda hali hazırda bu uygulamada kullanılmak üzere 135 bin terminal bulunuyor ancak bu rakam ihtiyaçların çok altında. Google’ın ödemelerden sorumlu başkan yardımcısı Osama Bedier, MasterCard ile kat edilen yolun yanı sıra diğer aracı kurumlar VISA, AMEX ve Discovery ile aktif kullanıma ne zaman geçileceğini öngöremediklerini belirtti. MasterCard Türkiye’deki benzer uygulamayı ilk defa başlatan Turkcell’in Cep-T Paracard servisi ile çalışan ilk aracı kurum niteliğinde. Bu işin peşini her yerde kovalayan MasterCard öncü olmanın kaymağını yiyebilir mi göreceğiz.
VISA aslında kendi cüzdan uygulamasını çıkartmayı planlıyor. Derdi bu kullanımlar üzerinden kesilen komisyonu kendi almak değil. İndirim kuponları ve bağlılık kartları gibi kavramlardan dolayı önemli bir reklam mecrası haline geldi ve VISA da bundan kendi daha büyük ölçekte faydalanmak istiyor.
Teknik olarak da bu uygulamanın kullanılabildiği cep telefonlarının sayısının artırılması acil bir ihtiyaç niteliğinde görünüyor. Şu anda piyasada bu servisi çalıştırabilecek tek telefon Samsung Nexus S.
A.B.D.’de Sprint dışındaki operatörler T-mobile, AT&T ve Verizon üçlüsü kendi dijital cüzdanlarını yapacaklarını ve onların da yine aynı şekilde aracı kurumlar VISA, MasterCard, AMEX ve Discover ile çalışacakları belirtildi.