Google olarak geçenlerde yine mağduruz…

Google olarak geçenlerde yine mağduruz…

google magdurGoogle şimdiye kadar dünyanın en büyük Over The Top şirketi olarak reklam aldı, reklam verdi ve kendine bile ait olmayan trafikleri oradan buraya sürükledi. Ama İspanyollar bir kural çıkarak en ifak bir haber alıntısı dahi yapacaksa bunun parasını vermesi gerektiğini söyledi Google’a. Google da bunun üzerine Bülent Arınç modeli yaptı ve yarı ağlamaklı bir açıklamayla İspanyol Google News bölümünü kapatacağını söyledi:

İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’tan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitlerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.

Bundan sonrasını TKNLJ formatında devam ettirelim:

  • Bu konuda Google’a hiçbir destek vermeyeceğim çünkü Google News içinde olmaya çalışan biriyim, Google içinde tandııkları da araya sokmak dahil her şeyi denedim orada bulunmak için. Ama onların vahşi kriterlerini tamamlayamadım. ABD’li bir blogger olsam sorun çıkmayacaktı
  • O kriterleri tamamlayacak bir yapıya sahip olsam zaten büyük gazete olurdum. O zaman da ne ihtiyacım olurdu ki oraya haberlerimi koymaya?
  • Google hiçbir zaman Türkiye’yi en sevdiği ülke yapmadı. Bunu nereden anlıyoruz? Elbette ki bize verilen reklam paralarından. Bizim gibi bir yazı yazan Alman’ın aldığı parayla benim aldığım paralar arasında dünyalan kadar fark var. Ama benim verdiğim reklam paralarıyla Alman’ın verdiği reklam paraları aynı…
  • Ezici devlet söylemlerine karşı Google’ı her daim savundum. Ama ne yazık ki Google Türkiye’ye bunun karşılığını vermedi.
  • Almanya ve Fransa’da gazetecilerin başkaldırması üzerine onlara ekstra ödemeler yaptı ve gazetecilerin havuzuna gelir aktarımı yaptı. Ama Türkiye’de böyle bir şeyi teklif bile etmedi.
  • Google News üstünden hiç para almadık diyen 50 bin volt gücünde cayıp cayır çarpılır. O sayfalarda reklam çıkmıyor mu? Oraya sadece sivil toplum kuruluşu reklamı mı alıyorsunuz? Hadi canım…
  • Sayfa gösterimlerinde katakulli yapmayan bloggerları mı daha çok savundu yoksa hit hırsızı iri gazeteleri mi? Günün birinde büyüklere giden hitleri kesmişti sonra ne oldu? Aman abim canım abim diyerek hemen döndü davadan Dik duramayan Notre Dame’ın Google’ı oldu…

Google şimdi “ama biz ühü ühü” diyerek benim gibi gazetecilerin ve halkın sempatisini kazanmayı umuyorsa “sempati kazanmak nasıl olur” diye taratsın arama motorundan… Böyle kazanılmayacağını kesin ve net bir biçimde görecektir.

“Ben mağdurum” mu demek istediniz? Değilsiniz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş