Google yerinizi kablosuz ağlara bakarak bulacak

Google lokasyon belirleme sistemlerinde kablosuz ağları kullanma kararı aldı, insanlara da güvenlik sözü verdi ama hackerların, sanal korsanların kol gezdiği bir ortamda devletler bile tam güvenlik sağlayamazken Google’ın bu sözüne kim inanır o bilinmez.

Avrupa’da insanların hareketlerinin takip edilerek kayıt altına alınması dedikodularından dolayı çok fazla tepki çeken Google, harita uygulaması ile çektiği tepkileri azaltmak için bu uygulamanın kullanımında yeni bir sistem getirmeye çalışıyor.
Sonbaharda kullanıma açılması beklenen sistem sayesinde bulunulan yakın çevredeki halka açık kablosuz ağlardan sağlanan sinyaller ile cep telefonu kullanıcılarına lokasyon konusunda destek olunması sağlanacak. Böylece cep telefonları kapsama konusunda eksik kaldıklarında ve GPS’in kullanılamadığı zamanlarda kablosuz ağlar vasıtası ile bu boşluklar doldurulmuş olacak.
Google ise harita uygulamasının faydalarını anlatmaya çalışırken hem insanların bulundukları yerler ile ilgili bilgi sahibi olduklarını, hem de çevredeki alışveriş fırsatlarından haberdar olduklarını vurguluyor. İlki çoğu zaman hayat kurtarıcı olabilir ama ikincisi güvenlik sorunlarının karşısında güçlü bir argüman olarak yer alamayacak gibi görünüyor.
Geçen sene, online haritalandırma hizmeti için bilgi toplayan arabaların çevredeki kablosuz ağlardan yağan elektronik posta ve diğer kişisel bilgi sızıntısı yüzünden şirket, güvenlik uzmanlarının tepkisini çekmişti. Google ise suçu yetkisiz yazılım programı kullanan bir mühendisine atmıştı ama yeterince ikna edici olamamıştı. Peki bu adamı işe alan da sen değil misin diye sorarlar adama. Bakalım Google bu yeni hamlesinde ne gibi karşı argüman ve itirazlar ile karşılaşacak.