Yok artık: Facebook arkadaşınızı sizden iyi tanıyıp ona sizin için hediye seçiyor

Artık hediye almak deveye hendek atlatmaktan daha kolay olacak çünkü teknoloji sağ olsun, burada da imdadımıza koşuyor. Imply Labs adlı bir şirket tarafından oluşturulan sistem, Facebook üzerinden kullanıcıların demografik bilgilerinden başlayarak statü güncellemeleri ve hoşlandıkları nesneleri bir algoritma sayesinde toparlayacak. O özelliklere sahip kişilerin hoşlanacağı hediyeler Amazon’a yönlendirilerek alıcıların beğenisine sunulacak.

Hayatı kolaylaştıracak (!) bu girişim sayesinde artık hediye alırken bile bir insanı tanımaya ihtiyaç duymayacağız, maksat bir materyal olsun, o insan sevsin beğensin yeter. Herhangi bir emek, özveri, duygu içermesine ne gerek var ki? GiveEmThis (İstediklerini Verin) adı verilen ürün listeleme sistemi adından da belli olacağı üzere isteneni vermeye dayalı. Tabii adamlar da haklı, kullanıcıların yüzde 87’si uygun hediyeleri bulduklarını belirtmişler.
Bu uygulama için kolaya kaçmak mı yoksa hakikaten karşındakinin zevkine göre hediye almaya yardımcı olmak mı diye sorulsa karar vermek güç olur. Ama hediyenin bir değerinin olması gerekirse sadece bir materyal alışverişi değil de bir mesaj içermesi hediyeyi daha anlamlı kılacaktır. Tabii birini tavlamak için kullanılacaksa tanımaya vakit yoktur, o zaman gönül rahatlığıyla kullanılabilir.