Google’ın gözlükleri kırıldı mı?

Google’ın gözlükleri kırıldı mı?

gozlukGoogle herkesin bildiği gibi gözlük işini çok ciddiye alıyor. Özellikle cihaz dünyasında yepyeni bir açılım getireceği gün gibi aşikar olan bu gözlükler, belki de telefon ve tablet gibi ekran gerekliliklerini ortadan kaldıracak. İşte bu yüzden Google, ilk deneme gözlüklerini çok seçilmiş bir kadroya, çok ciddi hukuki metinler imzalatarak dağıttı. Bunların ardından Google CEO’su Eric Schmidt bir açıklama yaparak telefon ve tabletlerde olduğu gibi her isteyenin bu cihaz için uygulama üretemeyeceğini, üretilecek uygulamaların belki de Apple’ın iOS işletim sistemine yaptığı gibi yoğun bir kontrolden geçirileceğini dile getirdi.

Daha Schmidt’in sözleri internete düşmeden, enteresan bir açıklama geldi: Gözlüklerin işletim sistemi kırılmıştı. Bilindiği gibi iPhone gibi telefonların işletim sistemlerinin kırılarak içindeki bazı kısıtlamaların ortadan kaldırılmasına jailbreak adı veriliyor. İşte “her cihaz bir gün jailbreak’i tadacaktır” sözünü haklı çıkarırcasına gözlüklerin işletim sistemi Saurik kod adlı Jay Freeman tarafından kırıldı.

Kırılmak ne demek? İşletim sisteminin içine girilerek onu tasarlayanların istemediği bazı değişikliklerin yapılması mümkün hale getirildi. Bunun son kullanıcı tarafında bir bozukluğa sebep olması söz konusu değil. Aksine yapılanlar Google için tehdit oluşturuyor. Nasıl iPhone içinde paralı uygulamalar jailbreak sayesinde ücretsiz olarak dağıtılabiliyorsa aynı şey gözlük için de söz konusu “olabilir”.

Google internet ortamına atılan bu resmin çok büyük değer taşımadığını, isteyen herkesin böyle bir yazıyı tasarlayabileceğini, hatta bunu yapanların elinde gözlük dahi olmadığını dile getirerek iddialı bir giriş yaptı. Gelişmeleri birlikte izleyeceğiz.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş