Hayvanlara eziyet görüntüsü koyulmasına izin veren 18 milyon Sterlin verecek

Sosyal medya şirketleri, platformlarından hayvan istismarı içeriğini kaldırmazlarsa 18 milyon Sterlin’e kadar para cezası ile karşı karşıya. İnterneti denetlemeyi amaçlayan bu yasa tasarısının bu sonbahar yasalaşması bekleniyor. Hayvan istismarı videoları, yasa tasarısına yeni bir değişiklikle “öncelikli suç” olarak kabul edilecek. Bu da onu intikam pornografisi, çocuk cinsel istismarı ve ölüm tehditleriyle aynı seviyeye getirecek.

Yeni önerilere göre, sosyal medya platformları yasadışı içeriği proaktif olarak ele almaz ve kaldırmazsa, global yıllık gelirlerinin %10’una kadar para cezası alacaklar.

YouTube, hayvan istismarının platformda “yeri olmadığını” belirterek yüz binlerce videoyu kaldırdığını açıkladı. Telegram, moderatörlerinin proaktif olarak özel grupları denetleyemediğini söyledi. Sosyal medyada hala aktif maymun istismarı grupları var.

Sosyal Medya Hayvan İstismarı Koalisyonu (SMACC) – üyeleri arasında RSPCA ve Action for Primates’ın da bulunduğu – koordinatörü Nicola O’Brien, önerilen değişikliğin “platformların sorumluluk almasını ve hayvan istismarcıları için bir platform sağlamayı durdurmasına” daha fazla vurgu yapacağını söyledi.

Çocukları ve yetişkinleri çevrimiçi olarak korumayı amaçlayan yeni bir yasa seti Online Güvenlik Yasa Tasarısı’nın gelecek ay yasalaşması bekleniyor.

WhatsApp, Signal ve iMessage gibi platformlar, mevcut gizlilik korumalarını tüm kullanıcılar için yok etmeden hiç kimsenin mesajlarına erişemeyeceklerini veya göremeyeceklerini söylüyor ve mesaj güvenliğini tehlikeye atmak yerine Birleşik Krallık’tan ayrılmakla tehdit ediyorlar.