Her gün okunmak için her gün yazmak şart

Her gün okunmak için her gün yazmak şart

gazetecilikBoost the News isimli bir şirket, analiz yapmış. Yazıların nerede ve nasıl okunduğunu, ne kadar süreyle bakıldığını araştırmış. Sonuçlar çok enteresan. Maddelerle TKNLJ formatında sizlerle paylaşayım istedim:

Yazılan yazıların yüzde 74’ü yazının yazılıp sisteme konduğu gün en yüksek değerine ulaşıyor.

Yazıların yüzde 25’i siteye konduktan bir veya iki gün sonra en yüksek okunma sayılarına ulaşıyor. Sadece yüzde biri üçüncü gün ve sonrasında daha çok okunmaya başlanıyor.

Bir yazı, siteye konduktan bir hafta sonra yüzde 90 oranında daha az okunuyor.

Bir siteye konan yazı bir ay içinde trafiğinin yüzde 98’ini kaybediyor. İlk konduğu zamanki trafiğinin yüzde 1,7’si oranında okunmaya başlıyor.

Boost The News isimli şirket, yazısını herkese okutmak isteyenlere diyor ki: Artık internet üstünden bir içerik vermek istenler inanılmaz bir rekabetin içinde. Bir içeriğin uzun vadeli trafik alabilmesi için üstünde düzenli olarak çalışılması gerekiyor.

Eğer bir içeriği yaratmak için çok büyük emek harcıyorsanız bunun ne kadar süreyle okunacağını bilmeniz şart. Her gün içerik üretecek sistemler kurmanız gerekiyor. o yüzden de üretim maliyetlerini ona göre hesaplamak gerekiyor.

Bunlar sizin zaten bildiğiniz veya tahmin ettiğiniz şeyler olabilir. Yine de söylemesi bizden…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş