Telefonla konuşma ücreti 13 senede yüzde 47500 artmış

TUİK’in yıllık enflasyon verileriyle hazırladığı tablolar aslında bize çok şey anlatıyor. Özellikle teknolojinin gelişimi ve bundan sonra nereye gideceği konusunda bize ciddi veriler sağlıyor. Ben size 2003-2015 arasında sağlanan verilerden bir bilgi saçağı çıkardım. Bilgileri yayına hazırlama aşaması gerçekten yorucuydu ve internet siteme bazı yeni eklentiler indirmek durumunda kaldım. Ama açıkçası verileri koyduktan sonra bunları izlemesi ve üstüne düşünmesi çok daha eğlenceli hale geldi.

Sizler de verileri inceledikten sonra fikirlerinizi vermek isterseniz lütfen hiç çekinmeyin.

telefon ucretleri

Öncelikle cep telefonunun fiyat değişiminden başlayalım: Hatırlayacağınız üzere cep telefonlarının satışı 1995 yıllarına dayanır. O zamanlar gerçekten çok pahalıydı. Ancak ne yazık ki TUİK’in elinde o zamanlarda yapılmış araştırmalar yok. Bu tabloyu o zamanki rakamlarla zenginleştirebilirdim ama TUİK’in bakış açısı ve formüllerinin üstüne yeni bir şey yaratmaya çalışmak olayın bütünselliğini bozacaktı.

2003 yılına kadar dramatik bir düşüş içinde olduğunu söylersek yanılmış olmayız sanırım.

Görülebileceği üzere ceplerin yaygınlaştığı, cep telefonu firmalarının yoğun bir rekabet içinde olduğu dönemlerde fiyatlar düşüş trendi içinde bir seyir izledi. Öyle ki bu trend devam ediyor olsaydı bugün ortalama 400 liraya cep telefonu kullanacak, 5 kat fazla para ödemekten kurtulacaktık.

Türkiye’de cep telefonu satışını tetikleyen unsur, ki bunun dünyada da böyle olduğunu düşünüyorum, akıllı telefonlar oldu. 2010 yılından itibaren kullanımında patlama yaşanan akıllı cihazlar fiyatlarda da bu patlamayı hissettirdi. Ama tabloya bakınca göreceksiniz ki özellikle 3G’nin gelmesi ve ciddi biçimde kullanılmaya başlanmasıyla bunun ücretleri telefonlara da yansıdı. 2011 yılında yaşanan ciddi zıplama bize bunu anlatıyor. Muhtemelen hiçbir üründe böylesine ani ve dramatik bir artış yok.