Bilgisayar korsanlarının itibar maliyeti

reputation-damagesKaspersky Lab güzel bir araştırma yapmış. Buna göre şirketlerin yarısından fazlası, yüzde 57’si geçtiğimiz yıl yaşadıkları bilgi güvenliği vakalarının itibarlarını olumsuz yönde etkilediğini itiraf etmiş. Küçük ve orta ölçekli işletmelerde vaka başına meydana gelen marka hasarının ortalaması 8000 dolar tutarından fazlayken bu rakam kurumsal ölçekte ise 200 bin dolara kadar çıkmış.

Araştırma Kaspersky Lab ve B2B International tarafından 2015 yılında Türkiye’nin de aralarında olduğu 26 ülkeden 5500 BT uzmanının katılımıyla gerçekleştirilmiş.

Şirketlerin siber saldırılardan aldığı fiziksel zararları bir kenara bırakın… Şirketlerin en büyük varlıkları itibarları. Sizce Coca Cola markasının değeri fabrikaları ve arazileriyle mi ölçülür? İtibar bu alanda sizin en büyük değeriniz.

İster fabrikadan halka satış yapan giyim kuşam markası olun, ister finansal bir kuruluş, isterseniz krem peynir üreticisi… Günümüz dünyasında itibarınızı ağlayan şeylerin başında şirketinizin sanal varlıklarının yapısal bütünlüğü geliyor. Sizin siteniz birkaç dakika da olsa çalışmadığında veya sosyal medya hesabınız ele geçirilip bir başkasının mesajlarını verdiğinde çok ciddi kayıplar yaşıyorsunuz ve Kaspersky de zaten buna dikkat çekiyor.

İtibarın zarar görmesi, doğrudan söz konusu vakanın kamu tarafından öğrenilmesine bağlı. Türkiye’de katılımcıların yüzde 31’i şirketlerinde meydana gelen bir vaka hakkındaki bilgilerin medyaya sızdırıldığını ve kamuya açıklandığını söylemiş. Demek ki sessiz kalarak iletişim dansları yaparak bunları saklamanıza imkan ve ihtimal yok.

İtibarın gördüğü hasarın boyutu, şirketin imajını düzeltmek için harcadığı miktarla ölçülebilir. Türkiye’de her dört şirketten biri (%37), şirket dışından danışmanlardan yardım istemek zorunda kalmış. İlginç bir şekilde, geçtiğimiz son üç yıl içinde şirketler, olumlu bir itibara daha büyük önem vermeye başlamış.

Bu kayıpları engellemek için yapmanız gereken şey, öncesinde büyük küçük demeden güvenlik yatırımı yapmanız. Böylesi bir vaka yaşandığında kaybedecekleriniz öyle böyle değil çünkü.

Ha kimse hesaplamıyor ama devletin bayından geçen bu tip olaylarda da bir takım kayıpları oluyor elbette. Devletin itibar kaybı öyle parayla ölçülebilecek bir şey değil. Devletin acziyeti, birkaç bilgisayar korsanı karşısındaki yetersizliğinin parasal karşılığı yok. Ama unutmamak lazım ki böylesi bir yetersizlik içinde görünmemek için Rus uçağını düşürdük ve ekonomiye 10 milyar doların üstünde ağır bir yük getirdik.

Aklınızda bulunsun…