Her yere giren fiber, fiber değildir

İnternete artık “daha hızlı girmeli miyiz” diye bir soru kalmadı. Kesinlikle daha yüksek hızlar gerekiyor. Artık 1 megabite genişbant internet adı verme zamanı geçti. Resmi kaynaklar yanılıyor yanıldıklarını kendileri de biliyor.

Genişbant interneti getirmenin en optimum yolu tabii ki fiber internet. Öncelikle sadece ışık yoluyla haberleştiği için manyetik alanlardan etkilenme gibi sorunları yok. Bunun yanında diğerlerine kıyasla oldukça çevreci bir teknoloji. Daha şimdiden 100 megabit hız ulaşabildiği evlerde standartlaşmaya başladı, 1 gigabit henüz fantezi olsa da evlerden içeri girdi.

Peki ne bu fiber ve neye göre evin içine giriyor? Açıklama çok basit. Nasıl Türkiye’de bu işleri regüle eden BTK gibi kurumlar varsa dünyada da bunun kurallarını koyan kurumlar var: FTTH Council adındaki bu kuruluş, bu konuda söylenmesi gereken şeyleri söyleyip herkesin benimsemesi gereken kuralları masaya yatırıyor.

FTT, fiber to the kelimelerinin kısaltması. Fiberin gittiği yere göre sondaki harf değişiyor. Bahsi geçen kurum, FTTH yani Fiber To The Home ve FTTB Fiber To The Building tanımlamalarını yapıyor. FTTH, yani eve kadar fiber uygulamasında fiber kablo eve kadar getirilip içeride dağıtılıyor. En ideal fiber internet bu. 1 gigabit interneti ancak böyle evlere sağlayabiliyorsunuz. Fiber To The Building kavramında ise fiber kablo binaya geliyor ve ethernet ile binanın dairelerine dağılıyor.

Son yıllarda fiber güzel bir kelime olduğu için herşeyde kulanılıyor oldu. Bu iki kavram, FTTH ve FTTB için yeni korsan tanımlar üretilmeye başlandı. Bunun için FTTX ismi kondu. Öyle ki fiber mahalenin kutusuna getiriliyor. Buradan bakır üstünden evlere dağıtılıyor. Bakırla evlere dağıtılmasına işte bu fiber teknolojisi dense de aslında bu çok yanlış bir tanım. Zira fiber VDSL gibi bağlantı teknolojilerine dönüştürülüyor. Bağlantı medya eğiştirdiğinde fiber özeliklerini kaybediyor.

Buna örnek olarak aslında 3G teknolojisini verebiliriz: Baz istasyonlarından yüksek hızda internet dağıtımı için fiber altyapısı kullanılıyor. Fiber, baz istasyonlarına kadar interneti götürüyor. Burada cihazlar interneti cep telefonlarına kendine geldiği gibi 100 megabitle değil 3G standartlarının el verdiği 7-21 megabite kadar hızlarla dağıtıyor. Bu noktada cep telefonlarına fiber bağlandı diyebilir miyiz? Hayır. Aynı şekilde VDSL ile internet dağıtımına da fiber ismini koymak bizim en büyük hatamız olur.

Eğer evinize fiber getirdiğini söyleyen bir servis sağlayıcınız varsa ona hangi teknolojiyi kullandığını sorun. VDSL diyorsa fiber bağlantı parası vermemeye özen gösterin.

Sektördeki felişmelere bakılacak olunursa önümüzdeki günlerde fiber kelimesini cümle içinde çok kullanacağız. Ama doğru kullanan ve kullanmayanları birbirinden ayırmamız gerekiyor.