Hiç kıvırmayalım RIM… Satışlar düşüyor

BlackBerry satışları düşüyor, yönetim yok yere olumlu tablo çizmeye çalışıyor. İkinci çeyrekte satışların yüzde 47 düştüğü bilgisi gündeme bomba gibi düştü. Öngörülenden 1,3 milyon daha az cihaz satışı yapılması RIM’in boynunu bükemedi. Buna rağmen, şirketin co-CEO’su Jim Balsillie yeni gelecek güncel işletim sistemi sayesinde yeni ürünlerden umutlu olduklarını belirtti.

Yenilgiyi kabul edip, ‘önümüzdeki maçlara bakacağız’ demek akıllı bir manevra, en azından yiğitliğe yediremeyip ağlayıp sızlamamaları güçlü bir duruş olarak görülebilir. Ancak yüzde 47’lik bir düşüş de yenilir yutulur cinsten değil. Tabii bu düşüş yatırımcıları da olumsuz etkiledi ve açıklamanın yapıldığı günün sonunda hisselerde 18 sentlik bir düşüş yaşandı. Gelinen son nokta ile beraber şirket değeri bu yıl içinde yarı yarıya düşmüş oldu.

Tabletlerde ise durum içler acısı. Satılan Apple’ın her 23 iPad’i başına bir BlackBerry Playbook düşüyor. Yani sata sata 200 bin tablet satmış RIM bu dönemde. Bu işi hiç yapmasalar daha iyi dedirtiyor insana ama burada da itibar konusu devreye giriyor olsa gerek, teknoloji devi diye geçinen bir şirketin bu devirde tabletinin olmaması skandal olurdu.

BlackBerry 7 işletim sistemi destekli yeni cihazlardan medet uman şirketin satışlarının patlamasını beklemesek de temennimiz ikinci çeyrekte yaşanan yarı yarıya yakın bir düşüşün bir daha yaşanmaması.