Sosyal ağ oyunları büyüklerin tahtını sallıyor

Sosyal ağ oyunları büyüklerin tahtını sallıyor

Gree, teknoloji devlerini zorluyor. Tokyo Game Show (Tokyo Oyun Fuarı)’da adeta şov yapan sosyal ağ mecrası Gree, Nintendo, Sony ve Microsoft gibi devlere karşı rekabetini hızla artırıyor. Mobil oyun alanında oldukça başarıyla ve hızla ilerleyen Gree, rakipleri Facebook ve Twitter’a oranla bu konuda açık ara önde bulunuyor. Enerjisini ise geniş kitlelere ulaşma, çoğunluğa hitap etme düsturundan alan şirket kalıcı olmakta kararlı görünüyor.

İlk defa dünyaca adından söz ettiren bir aktiviteye ev sahipliği yapan Gree, Tokyo Game Show’daki başarısını iş modellerinde de sürdürebilirse ne âlâ. Sosyal ağ hizmetlerindeki yerini 7 yıl önce kurucusunun oturma odasından çıkan ve artık klasikleşmiş bir öyküye sahip olan site Tokyo’ya damgasını vurdu.

Dünyanın hatrı sayılır mobil ve oyun sektörü danışmanlarından biri de hemşerimiz, Dr. Serkan Toto. Başarılı mobil ve oyun danışmanı Türk ağabeyimiz Almanya’da yetişmiş ve Gree’nin kurucusu Yoshikazu Tanaka’nın, alışılagelmiş oyun yaratıcılarından farklı olduğunu savunuyor. Oyunları parasız ve ekstra başka bir pahalı elektronik cihaza gerek duymadan sunduğu için Tanaka’nın haklı galibiyetini tartışmak yersiz olur.

Bir Xbox ya da PlayStation oyunu oynayabilmeniz için, bu cihazları satın almanız gerekiyor, oyunlar bir yerlerden bulup çok para vermeseniz de. Ama Tanaka’nın farkı da işte burada ortaya çıkıyor. Bu cihazları almaya parası yetmeyecek adama da, havaalanında uçağını beklerken oyun oynayacak işadamına da, evde çamaşır makinasının bitmesini bekleyen ev hanımına da hitap edecek noktadan dalıyor, cep telefonundan. Gerçi bu özellik de sadece akıllı cep telefonu sahiplerine özel ama şimdilik. Tanaka, Gree oyunlarının yakında tüm cep telefonlarında oynanabileceğinin altını çizdi.

Tanaka, ‘sosyal’ oyunların, ki bunların ne kadar ‘sosyal’ olduğu tartışılır ama jargon böyle şimdilik, artık akıllı telefonlar ve tabletlere taşındığına değinerek ne kadar akıllı bir iş yaptığını belirtti.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş