HP bazı işleri bırakabilir de bırakmayabilir de artık bakacağız

Yabancı aanslara bu haber bomba gibi düştü. Ama sonra “ne yaptık abi biz” gibi bir açıklama çabası içine giren HP ve ajansları CEO’nun ağzından “biz satmak isteriz ama istemeyeiliriz de ama ne yapalım tam bilemedik ama herhalde satar mıyız tüh bak” gibi bir açıklama gönderdi. Biz daha net olan açıklama üstünden haber yaptık…

Bilişim dünyasının hemen her alanında, yazıcıdan taşınabilir bilgisayara, akıllı telefondan tablete kadar çok önemli ürünler çıkarmış olan HP, Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla donanım işinden tamamen çıkmak istediklerini, bundan sonra tüm konsantrasyonlarını hizmet ve yazılım alanına yoğunlaştıracaklarını belirtti.

Bu yılın sonundan itibaren HP bilgisayarları tamamen başka bir marka adı altında satılmaya başlanacak. Bunun ilk örneğini IBM yapmış, taşınabilir bilgisayarları tüm dünyayla tanıştıran bir marka olduğu halde laptop üretimini Lenovo’ya teslim etmişti. HP de sunucu üretimini durdurmayacak ve sadece iş dünyasındaki müşterilerine hizmet verecek.

HP, Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada 300 binden fazla çalışana sahip. Bu yeni düzenle birlikte dünyadan kaç kişinin işinden olacağı sorusu henüz netleşmiş değil. Uzmanlar önümüzdeki günlerde bu konuda açıklamaların gelebileceğini belirtiyor.

HP 2002 yılında o zamanlar dünyanın önde gelen bilgisayar üreticilerinden Compaq’ı 24 milyar dolar vererek satın almıştı. Daha da ilginci HP daha iki sene önce, dünyanın önde gelen avuç içi bilgisayar üreticisi olan Palm’ı 1.8 milyar dolara satın aldı. Yakın zamana kadar dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi haline gelen HP 3 CEO değişikliğinin ardından satışa gitti. Bundan 6 ay önce bugün olanların dedikoduları yayıldığında şirket bunları sert bir dille yalanlamıştı.

HP’nin yıllık gelirlerinin 127.6 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

Amerika’nın birçok başarı öyküsü gibi HP de Stanford Üniversitesi’nden arkadaş olan Bill Hewlett and Dave Packard tarafından 1935 yılında kuruldu. Şirketin adının Hewlett Packard mı yoksa Packard Hewlett mı olacağını belirlemek için iki arkadaş yazı tura attı. 1939 yılında 538 dolarlık sermayeyle kurulan şirket 1957 yılında halka açıldı. Her zamanın öncü olan HP, internet adresini 1986 yılında kaydettirdiğinde dünyada alınmış dokuzuncu internet adresi oldu.