HP Oracle ile basın bülteni yoluyla kapıştı

Elbette rekabet şartları, birbirinin ayağına basmalar şirketleri rahatsız eder. Ama sektörün en büyük iki firması, Oracle ve HP’nin basın bülteni yoluyla kapışması hiç de şık olmadı. Bunu yapanları eleştirmeyenler var mı acaba? İşte HP’nin konuyla ilgili manidar basın bülteni:

HP, üzerinde HP-UX işletim sistemiyle çalışan Intel Itanium® tabanlı HP Integrity sunucu platformlarını gelecekte de geliştirmeye ve güncellemeye devam edeceğini duyurdu. HP, müşterilerinin uzun dönemli yatırımlarını korumak amacıyla Integrity sunuculara 10 yıldan daha uzun bir süre boyunca destek vereceğini de belirtti.

HP, ayrıca, müşterilerin mevcut Oracle yazılımlarını Intel Itanium tabanlı Integrity sunucularda desteklemeye de devam edecek. HP geleceğe yönelik 10 yıldan uzun süreli yol haritası kapsamında, Oracle yazılımlarına hem mevcut hem de gelecekteki platformlarda, Intel Itanium tabanlı tüm Integrity sunucularda destek sağlamayı sürdürecek.

Geçen yıl, HP sektörde son 10 yılda geliştirilen en modern iş kritik mimarinin lansmanını yapmıştı. Bu da sektördeki en uzun UNIX yol haritasını oluşturuyor.

HP Başkan Yardımcısı ve Kurumsal Sunucular, Veri Depolama ve Network Genel Müdürü Dave Donatelli konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Oracle, satışı azalan Sun sunucu işini kurtarmak için müşteri karşıtı bir davranış içine girmiş bulunuyor. HP ise adil ve dürüst rekabete inanıyor. Rekabet; müşteriler, inovasyon ve pazar için yararlıdır. Oracle’ın rekabeti sınırlamak için riskli bir kumar oynayarak şirketleri ve kamu kuruluşlarını yüzlerce milyon dolarlık üretim kaybı riskine sokmasını büyük bir şok içinde izliyoruz.”

Oracle’ın tutumuyla ilgili bir yanıt da Intel’den geldi. Oracle’ın 22 Mart 2011’de yaptığı açıklamanın tam aksi yönünde bir beyanat veren Intel Başkanı ve CEO’su Paul Otellini şunları ifade etti: “Intel, hali hazırda geliştirilmekte olan veya üretim planına dahil edilen mevcut ve yeni kuşak yongalarla, Intel Itanium işlemciler ve platformlar üzerinde ara vermeden çalışmaktadır. Itanium mimarisi ile çalışan ve HP-UX veya diğer işletim sistemlerini kullanan müşterilere hem mevcut hem de yeni kuşakları kapsayan rekabetçi bir yol haritası sağlamaya odaklanmış durumdayız.”

Intel’in yeni kuşak 32 nanometrelik 8 çekirdekli Poulson Itanium yongası, Tukwila mimarisine göre en az iki kat yüksek performans sağlıyor. Halihazırda geliştirilmekte olan Kittson işlemcisi ise Itanium’u Poulson’ın da ötesine taşıyacak bir ürün. Intel® Itanium işlemci sektöründe hızını kaybetmeden sürdürülen yenilikler önümüzdeki günlerde yapılacak olan Beijing Intel Geliştirici Forumu etkinliğinde kamuoyuyla paylaşılacak.

HP, Unix pazarında payını arttırırken, Oracle’ın Sun’ı satın alacağını Nisan 2009’da açıklamasından bu yana Sun, pazar payı kaybederek üçüncü sıraya geriledi.(1) Oracle müşterilerinin, yeni ürün satın alırken Sun platformlarını tercih etmediği açıkça görülüyor. Oracle’ın açıklamalarının, pazar payı düşüşünü yavaşlatmak için müşterilerini Sun sunucularını almaya zorlamak amaçlı umutsuz bir çaba olduğu açıktır.

HP ise müşterilerini ve uygulamalarını önümüzdeki on yılda ve sonrasında da desteklemeyi sürdürecektir. Rekabetçi ve adil pazar ortamını korumak isteyen müşteriler Oracle’a gcp-customerfeedback_us@oracle.com adresi üzerinden erişebilirler.