Huawei devletten gelen muhafiyetlerle Türkiye’de 8G teknolojisini geliştirecek

Huawei, Türkiye Ar-Ge Merkezi ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi Belgesi aldı.

5746 sayılı kanun kapsamındaki teşvik ve muafiyetlerden yararlanmak üzere toplam 87 işletmeye verilen Ar-Ge Merkezi Belgesi töreninde belgeyi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden Huawei Orta Asya Ve Kafkaslar Bölgesi Başkanı Tang Qibing aldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Huawei Orta Asya Ve Kafkaslar Başkanı Tang Qibing; ‘‘Huawei olarak bu büyüklükteki bir yatırımı, Türkiye koşullarının sağladığı güven ortamı, kalifiye insan kaynağı ve hükümetin Ar-Ge çalışmalarına verdiği destek sayesinde gerçekleştiriyoruz. Ar-Ge yatırımlarımızla, Türkiye ekonomisine ve Türk toplumuna önemli katkılarda bulunacağımızı düşünüyoruz. Türkiye’de Ar-Ge yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Bugün burada Ar-Ge Merkezi belgesini Başbakan  Tayyip Erdoğan’ın elinden aldıgımız için son derece mutluyuz.’’ dedi.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Direktör Yardımcısı M. Kamil Şahin ise merkezle ilgili olarak; ‘’23 Temmuz 2010 tarihinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen onayla 5746 sayılı kanun kapsamındaki teşvik ve muafiyetlerden faydalanmaya başlayan Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde görevli Türk mühendisleri, bugün sadece Türkiye için değil başta Avrupa ve BDT ülkeleri olmak üzere tüm dünya için yeni nesil yazılım tabanlı telekomünikasyon sistemleri geliştirmekte olup Türkiye’nin yazılım ihracatına da önemli bir katkı sağlamaktadırlar.” dedi.

Her yıl gelirlerinin %10’undan fazlasını Ar-Ge faaliyetlerine ayıran Huawei, dünya üzerinde 43 binden fazla çalışanı olan 20 Ar-Ge merkezine sahip. Çin dışındaki ilk Ar-Ge merkezini Hindistan’da 1999 yılında açan Huawei, en büyük ikinci uluslararası Ar-Ge merkezini Şubat 2010’da İstanbul’da açtı.

Aralık 2010 itibariyle 250’den fazla Türk mühendisin istihdam edildiği Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde Türk mühendisliği ve zekası, Avrupa’nın konsept ve tasarımlarının yanı sıra Asya’nın platform ve iş süreçleriyle de birleşiyor.