İkinci geleneksel siber tatbikat başlıyor

BTK internet sitesinde 8 Ağustos’ta yapılacak siber tatbikatla ilgili bir duyuru yayınladı. Özetle Türkiye’de başta kamu olak üzere birçok sitenin güvenlik konusunda ne durumda olduğu incelenecek. Eğer elektronik saldırılar yüzünden başımıza bir şey gelirse bunun ortadan kaldırılması için gerekenler de yapılacak.

Bundan önceki tatbikat 2011 yılının Ocak ayında yapılmıştı. Ankara kaynakları tatbikatın son derece başarılı olduğunu, ancak her gelenin elini kolunu sallaya sallaya sistemden içeri girdiğini, şimdilik sistemlerimizin çok başarısız olduğunu dile getirmişlerdi.

Bu sene 8 Ağustos’ta tatbikat yenilenecek.  Geçen sefer yapılan saldırılarda part taraması yapılmış ve açık portlar araştırılmıştı. Bunun yanınad web sitelerinin değiştirilmesini engellemek için açığı olup olmadığı gözden geçirilmişti. Ülkece birkaç kez çok ciddi saldırı aldığımız herkesin farkında olarak ya da olmadan yaptığı bir siteye birbiri ardına girme teşebbüsleri de geçen sefer yapılan tatbikatın konusuydu.

Geçen sefer yapılan tatbikat sadece 41 katılımcıyla gerçekleşmiş. Bu sene Redhack gibi grupların birbiri ardına yaptığı atakların ardından bu sayının artması beklenmeli. Tatbikata katılmak isteyenler ki bunlar tabii ki sadece devlet yetkilileri olabiliyor diye anlıyoruz, isteklerini 6 Ağustos 2012 tarihine kadar usgt2012@sibertatbikat.gov.tr e-posta adresine gönderebiliyor.

Ben devletimin yerinde olsam geçen seferki tatbikatın notlarını ve şu anda meydana gelen tatbikatın gerçekleşmelerini herkesle olanca şeffaflığıyla paylaşırdım. Çünkü paylaşmazsa ve ilk saldırıda yine bir yerler çökerse tatbikatın tamamen başarısız olduğu ortaya çıkar. Keşke bu tatbikata ülkesini seven gerçek bilgisayar korsanları da katılsa… Gerçek bir meydan okuma olurdu.