İngiltere sanal saldırılar için Çin ve Rusya’yı suçladı

İngiltere Dış İşleri Sekreteri William Hague, devlet destekli sanal saldırılar var dedi; ülke ismi vermekten kaçındı ancak Çin ve Rusya’yı zan altında bırakmaktan kurtulamadı. Eski Güvenlik Bakanı ve şu anda başbakanın sanal güvenlikten sorumlu danışmanı olan Pauline Neville-Jones ise Pekin ve Moskova’nın bu tür aktivitelerde zaman zaman kesinlikle yer almış olduklarının altını çizdi.

Çarşamba günü iki gün süren sanal güvenlik konulu konferansın kapanışında konuşan Hague, ülke ismi vermemeye özen gösterdi. Londra’nın yargılayıcı bir konferansa ev sahipliği yapmadığını belirten Hague zihinlerde soru işaretleri yarattı. Konferanstaki amacın söz konusu ülkeleri deşifre etmek olmadığı belirtilirken son aylarda İngiltere’deki yetkilililerin bu konuyla ilgili sık sık uyarıda bulunuyor olması konunun hassasiyetini daha iyi anlatıyor.
Çin-Rus işbirliğindeki “davranış kodu” adı altındaki tasarıya yönelik ise İngiltere’nin serbest konuşma özgürlüğü ile bu ülkelerinkinin örtüşmediğini belirten Hague, söz konusu ülkeler ile İngiltere’nin internet politika ve uygulamalarının da bağdaştırılamayacağını vurguladı.