Amerika sansür konusunda halkıyla karşı karşıya

İnternete hükümet sansürü ve içeriklerin kontrolüne yönelik kanun tasarısı duyuldu, özgürlükler ülkesinde tepkiler çığ gibi büyüyor. İnternetteki çeşitli zararlı içeriklerin engellenmesine yönelik gelecek olan, bizde de yaz aylarında kopan furyalara benzer konuşmalara tanık olan bir atmosfer oluştu.

Bu tasarı, halk arasında E-Parazit Kanunu olarak da bilinen Online Korsanlığı Engelleme Kanunu’nun içeriğinde ticari marka değeri taşımayan, aslında yasadışı reklam alma gibi yollardan para kazanan zümreleri engellemeye yönelik bir hareket. Benzer kıyamet bizde de yakın zamanda koptuğu için Amerikalı vatandaşların endişeleri hayli anlaşılır bir halde aslında. Bu kanunun gelmesi ise bazı kitleler için internete devlet kontrolünün gelmesi, sansür ve özgür yayın haklarının kısıtlanması anlamına geliyor.
31 Ekim’de başlatılan imza kampanyasında şimdiye kadar 7 bin imza toplanmış durumda. Eğer 1 ay içinde bu sayı 25 bine erişirse bu Beyaz Saray tarafından da dikkate alınacak ve tasarıyı değerlendirirken bu kanunun geçmemesini savunanların gerekçeleri de masaya yatırılıyor olacak.
Gerçekten bu 25 bin sayısına ulaşılırsa, Beyaz Saray hakikaten bu insanların sesine kulak kabartacak mı? Şimdiye kadar bu şekilde yapılmış uygulamalarda hakikaten ilerleme kaydedilmiş, fikirler savunulabilmiş. We The People (Halk Biziz) platformunun amacı halkın sesini duymaya yönelik ve yaptırımı da pek çok kez olmuş olan bir platform olduğundan destek oldukça iyi. Ancak bir işe yarayacak mı, bekleyip hep beraber göreceğiz.