İngiltere’den şaşırtan rapor: Genişbanta verilen paraya değmez

İngiltere’den şaşırtan rapor: Genişbanta verilen paraya değmez

Geniş bantın her yerde olması gerekliliği ile ilgili olarak uzunca bir süredir bir tartışma sürüyor. İngilitere’de tartışma başka bir boyuta gidiyor. Çünkü geniş bant internetin gelebilmesi için bazı yatırımların yapılması gerekiyor. Yatırımların yapılabilmesi için de halkın cebine bir takımek vergilerin getirilmesi şart. Herkes hızlı internetin bu gelecek yeni vergilere, mevcut kriz ortamında cepten çıkacak paraya deyip deymeyeceğini tartışmaya başladı.

Buradaki can alıcı nokta genişbant altyapısının ülkeyi zenginleştirecek bir şey olmaması. Ancak bu altyapıyı kullanarak yeni fırsatlar yaratacak, var olanı iyileştirecek ya da ucuzlaştıracak olan insanlara fayda sağlayacak bir alan. Ne var ki, kabloların geçtiği hatların, demiryolları ya da köprülere iyi ya da kötü herhangi bir etkisi olmayacak.

Bu konudan yola çıkarak hazırlanmış bir çalışmanın yazarları, firmaların üretkenliğinde internet bağlantısının çeşitli etkileşim şekillerini incelemişler. Bir firmanın üretkenliği, firmanın yeni teknolojiyi yeni geliştirdiği işlerde mi yoksa eskiyi iyileştirmekte ya da var olanın ucuz yollarını bulmakta mı kullandıklarına bakılarak hesaplanmış. Sonuçlar ise pek çok vergi ödeyen insanı kurtaracak ama interneti örseleyecek nitelikte: Genişbantlı internet bağlantısı sahibi olmanın bir fark yarattığı doğru ancak yapılan çalışmada yüksek maliyetli altyapı sistemleriyle sağlanan yüksek hızdaki internetin bir fark yaratmadığı ortaya çıkmış. Halka genişbant hizmeti getirme fikri bu sonuçlara göre boşa kürek çekmek anlamına geliyor. Bu hizmeti almanın sonunda görülen bir verimlilik sağlanmadığına göre hali hazırda var olanları bir adım ileri götüremeyecek bir şeye herkes neden ek vergi versin ki?

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş