Intel Capital’den noktalı yatırım

Türkiye’deki iyş modelleri artık resmi bir biçimde dünya yatırımcılarının dikkatine sunuldu. Dünyanın önde gelen yatırımcı şirketlerinden Intely Capital, Türkiye’den bir şirkete yatırım desteği vererek dikkatleri Türk şirketlerinin üstüne çekti.

Intel’in dünya çapında yenilikçi teknoloji şirketlerine sermaye yatırımı yapan global yatırım kuruluşu Intel Capital, Ortadoğu ve Afrika bölgesine yatırım yapmak için 50 milyon dolar ayırdı. Nokta, Intel Capital’in Türkiye’deki ilk yatırımı oldu.

Intel Capital Nokta’ya yaptığı yatırımla Türkiye’de yerel teknoloji şirketlerinin ve internetin gelişimine katkıda bulunmayı, böylece ekonomik gelişmeye ve insanların yaşam kalitelerini yükseltmeye yardımcı olmayı ve firmaların global rekabetçiliklerini artırmayı amaçlıyor. Bu yatırımla şirket aynı zamanda Türkiye’ye olan bağlılığını da ortaya koyuyor. Stratejik yatırım anlaşması kapsamında Intel Capital Nokta’ya finansal ve stratejik destek sağlayacak. Intel hızla büyüyen online projelerini ve Türkiye internet ekosistemini güçlendirmek için Nokta’ya derin teknoloji bilgisini, portföyündeki diğer şirketlerin bilgi birikimini ve finansal kaynaklarını aktaracak.

Intel Capital’in yatırımı, Nokta’ya kaynaklarını yenilikçi dijital medya projelerine daha fazla yönlendirme, sosyal medya portföyünü genişletmek için yeni stratejik satın almalar yapma, yetkinliklerini geliştirme ve çalışan sayısını artırma olanağı sağlayacak. Şirket yakın dönemde sosyal oyunlar, mobil iletişim ve e-ticaret gibi alanlarda yeni yatırımlar hayata geçirmeyi planlıyor. Ayrıca Intel Capital’in diğer portföy şirketleri ile deneyim alışverişi yaparak Türkiye’de yeni iş alanlarına yatırım yapma konusunda önemli bir avantaj elde edecek. Halihazırda 60 kişinin çalıştığı Nokta, yatırımla birlikte yıl sonuna kadar istihdamını da artırarak 100 kişilik bir ekibe ulaşmayı planlıyor. Sektörün büyümesinde ve canlanmasında önemli rol oynayacak olan bu yatırım, tüketicinin internetten aldığı hizmetin nicelik ve nitelik anlamında iyileşmesine de katkıda

Nokta CEO’su Tümay Asena, şirketin internet kullanıcılarına daha iyi hizmet vermek ve işini geliştirmek amacıyla 2005’ten bu yana yatırımcılarla görüştüğünü ve kendi şirket değerleriyle en uygun bulduğu Intel Capital ile yola devam etmekten mutluluk duyduğunu belirtti. Asena, işbirliğinin şirketin büyümesini daha da hızlandıracağını, yeni internet iş modelleri içinde Nokta’nın farklılaşmasını sağlayacağını belirtti. Asena, bu yatırımın aynı zamanda Nokta’nın yeni sosyal medya şirketleri satın almasına olanak tanıyacağını da ifade etti.

Intel Intel Capital Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Afrika Murahhas Azası Marcin Hejka, şirketin yatırım yaptığı portföy şirketlerine finansal desteğin yanı sıra satış, teknoloji gibi uzmanlık alanlarında danışmanlık, portföyündeki diğer şirketlerle bilgi birikimlerini paylaşma ve önemli şirket ve müşterilerle tanışma gibi önemli olanaklar sağladığını vurguladı. Hejka, Intel Capital olarak Türkiye’de ilk yatırımları olan Nokta ile işbirliğinden büyük heyecan ve mutluluk duyduklarını, Türkiye’de teknolojinin gelişmesi ve bilişim sektörünün büyümesi için yatırımlarına devam edeceklerini kaydetti.

ÖNEMLİ NOT: Intel Capital’in Nokta’ya yaptığı yatırımın ne kadar olduğu, kaç milyon dolarlık, hanglık angi şartlarla yapıldığı unsurunun haberde eksik kalması, gazetecilik başarısızlığı değil; ısrarlı sorulara Intel ve Nokta tarafının bunu söyleyemeyiz demesinde aranmalıdır.