İnternet ansiklopedisine 20 milyon bağış

İnternetin önde gelen içerik kaynaklarından biri olan Wikipedia, içinde bulunduğu ekonomik zorluklardan kurtulmak için bağış kampanyası başlattı. 46 gün süren bağış kampanyası sonunda internet ansiklopedisi, 1 milyon kişiden 20 milyon dolarlık bağış topladı. Geçen sene aynı dönemde yapılan kampanyada 15 milyon dolarlık bağış toplanabilmişti.

Ansiklopedik bilgilerin zarar görmemesi için reklam almayan ve sadece bağış yoluyla yaşamaya çalışan internet sitesi, 280 farklı dilde 20 milyonun üstünde ansiklopedik maddeye sahip. Bu maddeler dünyanın farklı yerlerinde yaşayan 90 bin editör tarafından elden geçiriliyor. Wikipedia yıllık bazda 474 milyon kişi tarafından okunuyor.

Yıllık bazda Wikipedia’nın geliri yaklaşık 30 milyon dolar civarında ve elde edilen gelir, sitenin ayakta kalmasıyla teknolojisinin günün şartlarına uygun halde tutulması için kullanılıyor.

İnternet üstünde bu tarzda ansiklopedi ve bilgi kaynakları daima oldu daima eleşktirildi. Ancak bu kaynakların nasıl ve nereden para alarak yaşadığını bilek önemli. Özellikle günümüz dünyası şirketlerinin para verdiği her şeyi sömürmek istemesi bu gibi bilgi kaynaklarına para vermemesi için önemli bir neden olarak görülebilir. 1 milyon kişi para verip 20 milyon dolar toplayınca bu kocaman bilgi kaynağı kurtuluyorsa o zaman biraz kendimize gelmemiz lazım…