İnternet filtresi abone sayısını belki artırır

İnternet filtresi abone sayısını belki artırır

Tahsin yilmazTTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Güvenli İnternet Hizmeti altyapısı için gerekli olan yatırımları neredeyse tamamladıklarını belirterek, 22 Ağustosta buna yönelik test sürecini başlatacabklarını ve öngörüldüğü gibi 22 Kasımda da bu hizmeti verebiliyor olacaklarını bildirdi. 22 Ağustos tarihine hazır olmalarının çok da mümkün olmadığı için resmi bir yazıyla BTK’ya başvurduklarını belirten Yılmaz, böylece BTK’nın tarihi neden 22 Kasım’a çektiğine dair çok önemli bir ipucu vermiş oldu.
TTNET’in bu hizmete yönelik testleri pilot bir bölgede yapacağını bildiren Yılmaz, henüz bölgeyi netleştirmediklerini söyledi. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu konu önemli çünkü internet bizim artık yaşamımızda merkezi bir noktada. Her konuda internet vazgeçilmez bir yerde. Bu alanda yapılacak her türlü düzenleme insanların dikkatini çekiyor. Herkesin de farklı görüşleri olabiliyor. Bu konudaki tartışmaların da sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Herkesin düşüncelerini söyleyebilmesi ve bunların dikkate alınması çok önemli. Türkiye son dönemde çok önemli mesafeler aldı. Sonuçta teknolojiyi takip edeceğiz. İnternet önümüzdeki dönemde daha çok hayatımızın içinde olacak. Düzenlemenin son halinde zaten şu anda abone olmuş kişiler 22 Ağustos veya 22 Kasımdan sonra da aynen devam edecek. Çünkü ‘Standart’ profil kaldırıldı. Bu, tercih edilebilecek bir özellik. İsteyen alır, istemeyen almaz.”

Güvenli İnternet Hizmeti’nin internet kullanıcı sayısında bir artışa neden olup olmayacağı yönündeki soru üzerine Yılmaz, “Çok keskin bir ifade kullanmak doğru olmaz. Biz bunu yaşayarak göreceğiz. Pazarın büyümesi için araştırmalar yapıyoruz. Türkiye’de 18 milyondan fazla hane var. ADSL ise sadece 6-7 milyon hanede var. Teorik olarak milyonlarca hanede ADSL yok. Bizim pazarı büyütmek adına ‘Neden interneti almıyorsun?’ sorusuna gelen cevaplardan bir tanesi ‘anne babanın çocuklarına ilişkin endişeleri’. Bunlar, ‘zararlı sitelere girebilir’, ‘dersini yapmaz internette boş vakit geçirir’… Bu endişeler araştırmalarımızda öne çıkıyor. Bu servisleri vermeye başladığımızda nasıl bir
artış olacağını göreceğiz. Şu anda yorum yapmak çok da realist olmaz” dedi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş