iPad İçin Özel Gazete

Amerika’nın en büyük medya kuruluşlarından Rupert Murdoch News Corp, bugün yaptığı açıklamada iPad için özel bir gazete ürettiğini duyurdu. Firma şu ana kadar 15 milyon adet satılmış platformda günlük olarak dünya haberlerini kullanıcılara sunacak. Apple cihazın yıl sonuna kadar 55 milyon satış hedefine ulaşması için elinden geleni yapıyor ve böyle medya devleri ile ortak projeler gerçekleştiriyor.

Detaylara gelince, the Daily adını taşıyan uygulama, haftalık 99 cent ya da yıllık 40 dolarlık fiyatla sunuldu. Toplam 100 sayfa haber içeriği birçok farklı konuya ayrılmış durumda. Dünya haberlerinden spora, dedikodudan köşe yazarlarına kadar Murdoch tüm içerik gücünü kullanıyor gibi gözüküyor. Ancak projenin ekonomik anlamda başarılı olması o kadar da kolay değil. Bunun birkaç sebebi var.

Öncelikle Apple her satışın yüzde 30’unu kendisine ayırıyor. Murdoch proje maliyetini yıllık 30 milyon dolar olarak duyurdu. Bu da Apple’ın kesintisini hesaplayınca tapi olabilmesi için kabaca 1 milyon kullanıcı anlamına geliyor.

İkinci ve en büyük engel ise bu alandaki rekabet. New York Times’ın da bir iPad uygulaması bulunuyor. Yıl içerisinde bir bedel karşılığı sunulacağı duyurulsa da şu anda bu proje bedava. USA Today ise tamamen bedava bir uygulama hayata geçirdi ve bundan herhangi bir gelir elde etmeyi düşünmediğini duyurdu.

Şimdi bu durumda kullanıcılara para ile sunulan bir içeriğin başarılı olması mümkün müdür bunu zaman ve içeriğin kalitesi gösterecek gibi duruyor.