iPhone seçimlerde oyumuzu belirleyecek

Teknolojiler günlük hayatımızı kolaylaştırıp güzelleştirdiği sürece daha da güzel oluyor. Konuşmak için cebimizde taşıdığımız iPhone, genel seçimlerde kime nasıl oy vereceğimiz konsunda bize fikir veren bir yazılım olarak ön plana çıkacak.

T2 Teknoloji tarafından geliştirilen ‘Seçim 2011’ iPhone uygulaması App Store üzerinden ‘ücretsiz’ olarak iPhone kullanıcılara sunuldu. ‘App Store’ içerisinde bulunan ‘Arama’ bölümüne ‘Seçim 2011’ yazılarak kolaylıkla indirilebilen uygulama, 2011 Genel Seçimlerine katılan tüm partilerin ve bağımsız adayların bilgilerini içeriyor.

Kullanıcılar adayın adını veya soyadını yazarak arama yapabilirken, Seçim Bölgesi ve partisini seçip, o seçim bölgesine ait tam listeyi anında görüntüleyebiliyorlar. Seçim süresince Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilen bilgilere paralel olarak güncellenen uygulama sayesinde, gerek seçime katılan adaylar gerekse seçimi yakından takip etmek isteyen tüm iPhone kullanıcıları, adayların iller bazında seçim bölgeleri ve sıralamalarını takip edebilecekler.

Ayrıca yine bu uygulama ile Seçim gecesinde geçici, seçimden hemen sonra kesin seçim sonuçları da aynı kolaylıkla, kullanıcılar tarafından aranarak veya listeleme yapılarak görüntülenebilecek.

Yazılımı hayata geçiren T2 Teknoloji, iş odağına mobil uygulamaların mimarisini koyarak, yazılım sektöründe gerek şirketler için gerekse bireysel kullanıcılar için projeler geliştirmek üzere 2009 yılında Profilo Teknoloji Hizmetleri bünyesinde kurulmuş. T2 Teknoloji baş döndürücü bir hızla ilerleyen mobil uygulamalar pazarında uzman yazılım ve proje ekibiyle ulusal ve uluslararası müşterilerine; iPhone, Android, Black Berry, Bada, Symbian ve Windows Mobile platformlarında yazılımlar geliştiriyor.

Bir uygulama yapıp denize atmak değil, T2 bu noktada çok ciddi bir iş yükünün altına girmiş bulunuyor. Zira bu uygulamanın sıcak haberlerle bezeli bir şekilde ciddi biçimde güncellenmesi lazım. Seçim zamanı kimin kaçıncı sırada olduğunu verebilmek için ajanslardan çok ciddi meblağlarla seçim sonuçlarının satın alınması lazım. Yüksek Seçim Kurulu’nun günden güne değişen hassas kararlarını eksiksiz gözden geçirmek lazım. Ve yazılım ücretsiz…

Bunun için T2 Teknoloji iyi bir tanıtımı, en azından teşekkürü hakediyor.