Quo Vadis PS3?

PlayStation3 satışları Nisan başı itibarıyla 50 milyona ulaştı. Sony, ayrıca 3 Nisan itibariyle 8 milyon adedi aşan PlayStation®Move satışlarının da katkısıyla PS3 platformunun büyüme ve ivmesini sürdürdü.

Aralarında güçlü Cell Broadband Engine ve RSX işlemcilerinin yanı sıra Blu-ray disc oynatıcı ile HDMI’ın da bulunduğu, gelecekte de geçerliliğini koruyacak, en son teknolojiler ile donatılan PS3 sistemi, Kasım 2006’daki lansmanından bu yana kullanıcılardan çok büyük ilgi gördü.

PS3 sistemi, yazılım güncellemeleri yoluyla sunulan yeni özellik ve hizmetler ile sürekli olarak evrim geçirmeye ve kullanıcı deneyimini geliştirmeye de devam ediyor.

75 milyonu aşkın kayıtlı kullanıcı yüz binlerce dijital içeriğe PS3 ile ulaşıyor

PS3’ün piyasaya sürülmesi ile eş zamanlı olarak, Sony, bugün faaliyet gösterdiği dünyanın dört bir yanındaki 59 ülke ve bölgede 75 milyonu aşkın kayıtlı hesabın bulunduğu PlayStation Network hizmetini de hayata geçirmişti. PlayStation Network, PlayStation Home gibi ücretsiz, toplum merkezli çevrimiçi oyun ve iletişim araçlarını desteklerken, PlayStation Store aracılığıyla da oyundan filme 32.840’ı aşkın içeriğin de aralarında bulunduğu dünya çapında toplam 105.988 dijital içeriği kullanıcıların hizmetine sunuyor.

Sony’nin Eylül 2009’da piyasaya sürdüğü daha ince ve hafif yeni PS3 sistemi, yeni form faktörü ve daha düşük elektrik tüketimi ile dünyanın her yerindeki kullanıcıların büyük ilgisiyle karşılandı.

Sadece PS3’te mümkün olan eğlence deneyimini daha da geliştirmek amacıyla Nisan ve Eylül 2010 tarihlerinde gerçekleştirilen ücretsiz sistem yazılım güncellemesi ile Sony, PS3’e sırasıyla stereoskopik 3D oyun ve Blu-ray 3D™ özellikleri de eklemiş oldu. Bu şekilde, kullanıcılar PS3 sistemlerini sadece bir HDMI kablosu ile 3D “BRAVIA” TV gibi 3D uyumlu bir televizyona bağlayarak oturma odalarında nefes kesici gerçekçiliğe sahip stereoskopik 3D görüntünün tadını çıkarıyor. Stereoskopik 3D özelliğine sahip yazılım sayısı, 1 Nisan 2011 itibariyle 89’a ulaşmış durumda.

PlayStation Move, en kolayından en karmaşığına kadar tüm oyun kategorilerinde yeni bir eğlence deneyimi sunmak amacıyla Sony tarafından Eylül 2010’da Kuzey Amerika, Avrupa/PAL sisteminin kullanıldığı bölgeler ve Asya’da, Ekim 2010’da ise Japonya’da piyasaya sürüldü. PlayStation Move hareket kontrol kumandası, kullanıcının 3D alandaki hareketini, açısını ve kesin konumunu mükemmel bir doğrulukla tespit edip oyuncuların, sanki oyunun içindeymiş gibi, sezgisel biçimde oynamasını sağlamak için PlayStation Eye web kamerası ile birlikte kullanılıyor. Aralarında Sports Champions, SingStar Dance ve Killzone 3 gibi oyunların da bulunduğu PlayStation Move destekli veya PlayStation Move için özel olarak hazırlanmış yazılım sayısı, 24 Mart 2011 itibariyle 155’e ulaşmış durumda. PlayStation Move, aralarında SOCOM 4: U.S. Navy SEALs’ın da bulunduğu çok çeşitli yeni oyunlarla yeni oyun deneyimini daha da geliştirmeyi sürdürüyor.

Dünyanın her yerindeki üçüncü parti geliştirici ve yayıncıların sunduğu güçlü destek sayesinde PS3 dünya çapında 480 milyon adet satan, 2.128’i aşkın yazılımın yer aldığı geniş bir yelpazeyi de kullanıcıların hizmetine sunuyor. Birinci taraf stüdyolar tarafından geliştirilen satış rekorları kıran oyun serilerinin en son piyasaya sürülen bölümleri arasında Grand Turismo 5, LittleBigPlanet2 ve KILLZONE 3 de bulunuyor.