Türkiye bu satın almalarla kalkınacak

Şans oyunları sitesi Bilyoner.com, son zamanlarda elektronik ticaretin en hızlı büyüyen kolu grup satın alma alanına Grupca.com yatırımı ile adım attı. Bilyoner ve Grupca.com’un yeni ortaklığı her geçen gün kalabalıklaşan sektörde, sunduğu yaratıcı teklifler ve müşterisine verdiği hizmetin kalitesi ile fark yaratacak. Bilyoner’in yatırımı ile şekillenen yeni oluşumun ismi de değişerek Bombastik.com oldu. Bilyoner.com,
kullanıcılarının 7 senedir alıştığı kaliteli ve güvenli hizmet anlayışını, yeni ismi ile hizmet vermeye başlayan www.bombastik.com’a da taşıyacak.

Bilindiği gibi grup satın alma siteleri son yıllarda Google dahil birçok dünya devinin ilgisini çekti. Türkiye’de de bu iş dünya trendlerini takiben son derece hızlı ilerledi. Birçok satın alma şirketi kuruldu, Türkiye’nin Beymen ve Vakko gibi pazar devleri bizat bu işin içine girmek için adımlar attılar.

Bilyoner.com’un bu projeye sadece bir finansal yatırım olarak bakmadığını söyleyen Bilyoner.com Genel Müdürü Mehmet Sait Kayahan Grupca.com’u geleceği parlak, uzun vadeli ve sürdürülebilir bir proje olduğu için tercih ettiklerini belirterek şu açıklamayı yaptı: “Bilyoner olarak elektronik şans oyunları sektöründe 7 yıldır başarıyla hizmet veriyoruz. Türkiye’nin Lider Şans Oyunları platformuyuz ve üye sayımız 1,5 milyona yaklaşmış durumda. Geçirdiğimiz bu 7 senelik süreçte hizmet kalitesi ve güven anlamında internet kullanıcılarının zihninde önemli bir yer edindik. Bir süredir edindiğimiz tecrübe ve birikimini aktarabileceğimiz, kendi işimizle de benzerlikleri olduğuna inandığımız yeni fırsatları değerlendiriyorduk. Grup satın alma, geniş kitlelere ilk defa internet üzerinden servis hizmetlerinin de ulaştırılmasını sağladı. Üstelik, doğru kullanıldığında küçük işletmeler için de çok etkili bir reklam mecrası. Bu işin Türkiye’de önemli bir geleceği olduğunu düşünüyoruz. Zaman içinde evrilerek kendine yeni yollar bulacağına inandığımız bir alan ve biz kesinlikle o yolu Türkiye’de çizen kurum olmak istiyoruz.”

Bilyoner.com’un konuyla ilgili attığı adımlar çok başarılı. Zira Türkiye’de internette para harcayan kitlenin neredeyse tamamını kucaklamış durumda olan bir şirketten bahsediyoruz. Nasıl ne zaman ve hangi şartlarda para harcandığını iyi sezinleyen bu şirket, karını maksimize etmek için dışarıdaki şirketlerle çalışmak yerine kendi yolunu çizmeyi seçiyor. Çünkü zaten grup satın alma işinin en önemli ihtiyacı olan para harcayacak kitle geri dönülmez bir biçimde kendi bünyesinde bulunuyor. Bunu dışarıyla paylaşmak her halükarda gelirini küçültmek anlamına gelecekti.

Bunun yanında grupca.com ismini bombastik.com yapma stratejisi de dikkate alınmalı: Bilyoner.com bu sayede hem herkesin gittiği “ismimizin içinde bir grup kelimesi olsun ne olur ne olmaz” korkusunu yeniyor hem de internet üstündeki bilgi birikimini “ben farklı olabilirim” mottosuyla herkesin önüne koyuyor.

Yine bu yazıda verdiğimiz Vakko ve Beymen gibi markaların yaratmaya çalıştığı grup satınalmalar, Türkiye’nin eski ekonomisinin birer yan ürünü. “Çevrende gördüğün, tutan bir şeyin aynını kendi gücünle baştan yaratmaya çalış” bakış açısı bu. Bu yanlış. Çünkü bu durumda özgün olmuyorsunuz, yeniden Amerika keşfetmeye çalışıyorsunuz. Bilyoner.com sektörün içinden bilgi birikimini satın almış oldu grupca.com ile… Türkiye, aşağıdan yukarı gitme fırsatı yakalamak için çalışan bu küçük şirketlerin çabaları ve onlara destek veren Bilyoner.com gibi şirketlerle büyüyecek.