iPhone’dan GSM operatörlerine feci bir dayak geliyor

appleApple eskiden birlikte çalıştığı iş ortaklarının ayaklarına basmazdı. Sonra bir şeyler oldu, özellikle Steve Jobs’ın ölümünden sonra hayata bir farklı bakmaya başladı. Şimdilerde hiç de o benim partnerimmiş, telefonlarımı satıyormuş, benimle birlikte çalışıyormuş demeden tekme tokat giriyor.

Bunun en önemli örneklerinden birini, geçtiğimiz günlerde yaptığı yeni işletim sistemi açıklamalarında gördük. iOS10 sürümünde yeşil telefon API’si duyurdular. Yani artık telefonla arar gibi Skype ve WhatsApp üstünden ücretsiz arama yapabiliyorsunuz.

Apple bunu daha önce SMS atmak için gerçekleştirmişti. Mesela ben Apple ürünü kullanan diğer kullanıcılarla ücretsiz bir biçimde SMSleşiyorum ve bu alanda neredeyse hiç para vermez hale geldim. Çok yakın bir zamanda bunu konuşma için de yaparsam bundna sonrasını operatörler düşünsün demek geçiyor içimden.

Apple’dan feci dayak geliyor dememin sebebi ne onu da açayım kimi “ohooo bu Android’de ne zamandır var” diyecekler için… Apple kullananlar biraz daha keyiflerine düşkün ve bedava konuşmak için orayı burayı kurcalamayan kullanıcı profili çiziyor. Ama telefonunda bu uygulama açık bir biçimde gelirse de başka bir şey kullanmıyor oradan dibine kadar yürüyor. Hal böyleyken Apple bunu açıp zaten giderek eksilmekte olan ses trafiğinden hem de pahalı telefon almaya meraklı A grubundan ciddi trafik çalabilir. Bu bakış açısıyla Apple’ın ses trafiği “ceplemesi” Android’inkinden daha büyük olabilir.

2003 yılında WiFi, sesin en büyük düşmanı olacak dediğimizde herkes dalga geçmişti benimle. Nasıl dalga geçmesin o zaman GPRS ile internete bağlanıp akılsız telefonlar üstünden bidilik data aktarımları yapıyorduk. Ama o zaman bugünlerin o ya da bu şekilde geleceği belliydi.

Bakalım müşterisiyle iddialaşma moduna girerek yeni telefon ve bilgisayar çıkarmayan Apple en büyük destekçisi operatörleri de kızdırarak satışlarına nasıl etki yapacak… Bunu hep beraber göreceğiz…