İş Bankası’nın bugünü anlayan mükemmel kumbara fikri

İş Bankası’nın bugünü anlayan mükemmel kumbara fikri

Küçüken benim de kumbaram vardı. Hem de İş Bankası kumbarasından… Ama ben çok sağlamcı adam olmanın ve küçük yaşlarda ekonomiye vakıf olamamanın ceremesini çektim hep. Kumbarama nerede para bulsam koyardım. İçi ağzına kadar dolmadan da açılmasını istemezdim.

İçinde ne kadar para olduğunu asla bilemedim. Kumbara dolarken içindeki parayla 10 tane kitap alınıyorsa açıldığında içinden çıkan parayla bir kitap bir dondurma alınabiliyordu. Çünkü bin enflasyonist bir ülkede yaşıyorduk. O zamanlar bunu anlamama imkan ve ihtimal yoktu. Babam bunu biraz anlatmaya çalıştı ama ben ağladım ben uyurken gizli gizli biri gelip paramı alıyor diye…

O yüzden İş Bankası’nın eski kumbara formunu dijital kumbara yaptığını görünce içim ısındı. Bir anda eski günlere döndüm. 16 yaşındaki oğluma kumbara mevhumunu veremedim çünkü o dünyayı dijital ekrandan görüyor. Ama elinde bu aletten olsaydı, mutlaka olaya farklı bakardı.

Ne yapmış İş Bankası gelin basın bülteninden bakalım:

  • Banka, 18 yaşından küçüklerin dijital yoldan da para biriktirmesine olanak sağlayacak şekilde Dijital Kumbara olarak hizmete sunmuş.
  • Dijital Kumbara’nın kullanılmaya başlanması için İşCep kullanıcısı anne veya babanın çocukları adına vadesiz TL hesabı ve vadeli kumbara hesabı açması yeterli oluyor.
  • İşCep içerisindeki “Dijital Kumbara” menüsü ile cep telefonunun bluetooth özelliği sayesinde Dijital Kumbara’ya anında para gönderilebiliyor. İşCep’ten Dijital Kumbara menüsüne giren İş Bankası müşterileri, telefonlarının bluetooth özelliği ile yakınındaki kumbaraları görebiliyor, para göndermek istedikleri kumbarayı seçip istedikleri tutarı ve iletmek istedikleri mesajı Dijital Kumbara’ya gönderebiliyor. İşCep’ten gönderilen para, Dijital Kumbara’nın ekranında yazılan mesaj ile birlikte görüntüleniyor.
  • Dijital Kumbara sahibi çocuklar, istedikleri zaman kumbaranın dijital ekranından birikimlerini takip edebiliyor. Hatta birikim hedefi de tanımlanabilen Dijital Kumbara’nın ekranından biriktirdikleri tutarı ve hedefe yaklaşma durumunu izleyebilen çocuklar için birikim yapmak daha eğlenceli hale geliyor.
  • Dijital Kumbara’ya fiziksel olarak kâğıt ve madeni para atılması da mümkün. Fiziki para atılan haznenin açılması için şubelere başvuruluyor. Şubelerde Dijital Kumbara’nın içindeki fiziki paralar veliye teslim edilebileceği gibi velinin talimatı doğrultusunda bir mevduat hesabına da yatırılabiliyor.

Çok güzel, çok akıllıca ve bugünün çocuklarını anlayan bir iş. Ttüm emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Beni bir anda 6 yaşıma götürüp o parlak gümüş kumbaranın şıkırtısını kulaklarıma getiren, damağımda babaannenin verdiği harçlığı kumbaraya tıktıktan sonra zorla yedirdiği hurmanın tadını uyandıran fikir sahiplerini gönülden kutluyorum…

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş