İtalyan internet sansürüne “ansiklopedik” tokat

İtalyan internet sansürüne “ansiklopedik” tokat

İtalya’da polislerin konuşma kayıtlarının yayınlanmasını engellemek üzere çıkartılması planlanan yasaya tepki olarak Wikipedia, İtalya’daki sayfasını kullanıma kapattı. Bağımsızlık, tarafsızlık ve kullandığı içeriğin doğrulanabilirliğinden beslendiğini belirten Wikipedia   kullanıcıları söz konusu kanunun çıkması ile bu değerlerin ortadan silinmesinin hedeflendiğini belirtti.

Online ansiklopedi, yasa tasarısında bulunan, web sitelerindeki içeriğin 48 saat içerisinde şikayet edildiği takdirde kaldırılması maddesinin altını çizerek, bu yasa kabul edilirse internet sitesini İtalya’da tamamen kapatacağının altını çizdi. Wikipedia’nın tepkisine eşzamanlı olarak Roma’da sokaklara dökülen insanlar ise parlamentonun üzerinde çalıştığı yasa tasarısına tepkilerini dile getirdi. Ağızlarını bantlayan insanlar İtalyan gazetelerinin polis kayıtlarını yayınlama özgürlüklerinin kısıtlanmasına tepkililer.
Başbakan Berlusconi, 2008’de üçüncü kez göreve geldiğinden bu yana gizlilik ve mahremiyet konularına eğilmesi yüzünden, kendi ile ilgili çıkan haberlere karşı bir önlem aldığını da düşündürtüyor. Ancak Berlusconi’ye sorulacak olursa medya ve web sitelerindeki kısıtlamalara yönelik bu yasanın, vatandaşların mahremiyet ve özel hayatlarını korumaya yönelik olduğu görüşünde.
Güç geçmiyor ki Berlusconi hakkında yasadışı ya da çizgi dışı cinsel ilişki haberi çıkmasın. Son olarak küçük yaştaki bir hayat kadını ile ilişkiye girmesiyle adından söz ettiren 75 yaşındaki zamparroni acaba sapkın ve kamu huzuruna aykırı davranışlarını bir başbakan olarak bu kısıtlama ve yasalarla daha ne kadar meşrulaştırabilir?

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş