KOBİ’ler Office’i 365 gün sevecek

Eskiden de Microsoft Office bugünkü kadar elzemdi ancak o kadar pahalıydı ki değil almak, yakınından geçmek için bile ciddi para pul sahibi olmak gerekiyordu. O yüzden de ne oluyordu? Korsandan indiriyordu herkes ofisini.

Microsoft o zamanki stratejisiyle buna savaş açtı. Baskınlar yaptı, evlere dalıp bilgisayarla el koydu. Şirketleri tehdit etti. Ağzından girdi burnundan çıktı ülkenin ve sektörün.

Sonra ne oldu? Farklı yazılımlar çıktı. Mesela açık kaynak kodlu ofisler. Mesela ücretsiz olarak kullanılabilen Pages gibi yüksek nitelikli Mac uygulamaları. Microsoft her ne kadar office uygulamasının yeteneklerini ve becerilerini artırsa da eski Microsoft ve Office dünyasını yakalayamadı.

Sonra 2000 yılının başında kendi yaptığı bir toplantıda web üzerinden ürün alıp satma ve kullanma teknolojilerini tanıttığını hatırlamış olacak ki Office’i ucuz ve buradan alınıp kullanılabilir hale getirdi. Ne oldu? İnsanlar bu fikri satın aldı ve üstünden yürümeye başladı. Ben de dahil…

Bu hafta Microsoft, kullanıma sunduğu Microsoft 365 Business paketi ile KOBİ’lere dijital dönüşüm yolunda yeni bir iş ortağı olmayı hedefliyor. Şirketlere dijital dönüşüm süreçlerinde rehberlik eden, onlara maliyet, çeviklik, inovasyon ve güvenlik konularında çözümler sunan Office 365, Windows 10 Pro ve daha birçok hizmeti içinde barındıran Microsoft 365, KOBİ’lerin bilgi teknolojisi ihtiyaçlarına yanıt vermeye başladı.

 

Microsoft 365 Business, işletmelerin çalışanlarının en üretken şekilde çalışabilmelerine yardımcı olmak için ihtiyaçları olan üretkenlik ve işbirliği araçlarını sağlamış. Word, Excel, PowerPoint gibi üretkenlik ve işbirliği uygulamaları; e-posta için Outlook; müşteri, çalışma arkadaşları, tedarikçiler ile dosya paylaşımı için SharePoint ve OneDrive; sohbet tabanlı ekip çalışması için Microsoft Teams’in bulunduğu Office 365 paketini içeriyor.

Microsoft 365 Business, e-posta, sohbet, çevrimiçi toplantılar ile bağlanmayı kolaylaştırıyor. KOBİ’lere, en verimli iletişim yöntemi için doğru aracı kullanabilme imkanı tanıyor. Outlook, SharePoint ve OneDrive İş ile bağlantı ve uyumluluğunu hareket hâlindeyken de sürdürebilme fırsatı veriyor. Skype Kurumsal, toplantıları sanki yüz yüze gibi görüntülü yapmayı, anlık sohbetlerle işleri hızlıca halledebilmeyi, her yerden birlikte çalışabilme imkanı sağlıyor.

 

Bu noktada kimsenin açık kaynak ofis kullanmasının da önüne geçilmiyor. Ama siz kurumsal bir şirketseniz ve bir şeylerle uğraşmak istemiyorsanız ayda vereceğiniz belli bir cüzi ücretle tüm işlerinizi görmeniz mümkün. Bunu bulut üstünden yaparak hayatı hepiniz için kolaylaştırmanız da mümkün.

Ben kendi küçük dünyamda cüzi bir ücret verip istediğim cihazdan birbirine geçişli Office kullanma lüksünü yaşıyorum. Bunu yapmak isteyenlerin seçeneğinin olması güzel