Twitter artık herkes için 280 karakter oldu

Twitter artık herkes için 280 karakter oldu

Twitter Eylül ayından itibaren dünyadaki herkesin tek bir Tweet’le kendini daha kolay anlatabilmesi için 140 karakter limitini artıran bir test uygulamaya başlatmıştı. Çünkü Twitter kurucuları ve stratejistleri bazı düşüncelerin 140 karaktere sığmayacağını düşünüyordu.

Testlerden ortaya çıkmış ki birçok insan 280 karakter limitini de doldurarak mesaj atmış. Ama bir süre sonra bu değişim olağanlaşmış. İnsanların 140 karakterden daha fazlasını kullanmaları gerektiğinde daha kolay ve daha sık Tweet atmaya başlamış. Yine de ortaya çıkan veriler ışığında görülmüş ki yine de birçok insan 140 karakter içinde kalarak mesaj atmaya da devam etmiş.

İngilizce atılan Tweet’lerin yüzde 9’u karakter limitini dolduruyormuş genelde. Twitter diyor ki bir düşünceyi bir Tweet’e sığdırmak için çaba sarfetmek, Tweet’i düzenlemekle çok fazla vakit harcamak Tweet atmaktan vazgeçmelerine neden oluyormuş insanların…

Karakter sayısı artınca bu sorun ortadan kalkmış testlere göre. Karakter limitini dolduran Tweet sayısı, toplam Tweet sayısının yüzde 1’ine kadar gerilemiş. Artık insanlar daha çok mesaj atmak için daha az vakit harcar hale gelmişler.

Peki bu noktadan itibaren neden 280 karakter diye sormak istiyorum ben de. Ya bunun içine de sığmazsa insanlar… Sonra ne yapılacak? Nereye kadar artırılacak? Ben Twitter’dan hep 280 karakterin mantığını duymayı bekledim ama böyle bir şey bulamadım.

Bugün İnsanların daha iyi mesajlarla daha çok kendini ifade edeceği savıyla mesajlar 280 karakter oldu herkes için. Bana sanki reklamları daha çok toplamak için yaptılar gibi geliyor ama… Bunu kanıtlayacak bir veri yok elimde… Bir his sadece…

 

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş