ABD’de telefonla konuşmayı engelleyici jammer ya da karıştırıcı denen cihazların kullanımı hızla artıyor. Ama ABD yetkilileri de konuyla ilgili bir çıkış yolu arıyor. Zira artık fiyat 109 dolara düşen, şarj süresi kısalan, arabada da şarj edilebilen ve bir cep telefonu büyüklüğüne gelen cihazlar hem sağlığı hem de haberleşme özgürlüğünü tehdit eder hale geldi.

Bu cihazların çalışma prensibi çok basit: Diyelim ki bir eviniz var ve bu eve girilmesini engellemek istiyorsunuz ne yaparsınız? Evin iki metre aşağısından iki metre yukarısına kadar duvar örer ve birilerinin girmesini engellersiniz. Karıştırıcı cihazlar da aynı prensiple çalışıyor ama evin duvarlarını örmeye birkaç sokak aşağıdan başlıyorlar. İletişimi garantili olarak kesiyorlar ama onunla birçok şeyi de beraberinde kesiyorlar.

Bu cihazlar cep telefonlarından kat be kat yüksek frekanslarla çalıştığı için “ben bu aleti kullandım artık cep telefonunun yaydığı ışımadan kurtulurum” demek aptallığın dik alası. Benim odama girince kimse telefonla konuşmasın demek yine çok akıllıca değil. Birinin alması muhtemel bir önemli haberi engellemek anayasal bir suç. Ama bu haberi almasını engellemenin vebalini de kimsenin taşıyabileceğini zannetmiyorum.

Bu cihazın herkes tarafından kullanıldığı bir dünyada iletişim paramparça olacak. Şimdiden aksiyon almak gerekiyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.