Wikileaks’i bitirme operasyonunda sona gelindi

Wikileaks’in kaynakları tükeniyor. 2010 Aralık’ta banka ve kredi kartı transferi yapan global kurumlar MasterCard ve VISA’nın Wikileaks’e yapılan bağışlarda kendi kanallarının kullanılmasını durdurunca Wikileaks adeta kurudu. Bu ambargodan tam 24 saat önce ayda ortalama 135 bin dolar gelir elde eden sitenin gelirleri şu anda ayda ortalama 10 bin dolar civarına kadar gerilemiş durumda.

MasterCard, VISA, eBay, PayPal, Western Union, Bank of America gibi kurumların uyguladıkları ambargonun herhangi bir hukuksal dayanağı olmadığına değinen Assange, Wikileaks’in gelir kaybına neden olan bu uygulamadan oldukça rahatsız durumda.
Wikileaks’in her geçen gün ortalığı karıştırıcı pek çok gizli bilgiyi kamuya açıklamaya devam edebilmesi için gelecek yıl 3,5 milyon dolar seviyesinde bir gelir elde etmesi gerekiyor.
Kredi ve banka kartı altyapısını sağlayan MasterCard ve VISA’nın aradan çekilmiş olması Wikileaks’in işlerini kesatlaştırdı. Ama bir de bu kurumlar açısından bakarsak, ne idüğü belirsiz adamlardan üç beş kuruş alacak diye adam devletle mi arasını bozsun yani.
Assange, Bank of America olduğu düşünülen bir bankanın yüzde 3’lük değeri ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapacak dokümanları elinde bulundurduğunu açıklamasınını ardından, bunların bir Wikileaks çalışanının eline geçtiğini ve artık bunu geri almanın neredeyse imkansız olduğunu belirtti. Assange, bu tür küçük şark kurnazlıklarıyla MasterCard ve VISA’yı da yola getirir bu gidişle.
Bu noktada görüşlerimizi sansürsüz sıralamak gerekirse… VISA ve MasterCard gibi kurumlar kanunlar çerçevesinde kendileriyle çalışmak isteyen kurumların bu isteklerini yerine getirmekle yükümlüdürler. Birinin sağcı ya da solcu olması, devleti yalaması ya da ona karşı durması, VISA ve MasterCard gibi kurumları ilgilendirmez. Eğer ilgilendiriyorsa o zaman bu kurumlar doğru kurumlar değildir ve biz kredi kartı kullanmayı bırakarak kendi aramızda tarih öncesinde olduğu gibi değiş tokuş usulüne girmeliyiz.
Bu yazıyı Assange’ı övmek için değil VISA ve Mastercard’ı gömmek için yazdım. Biraz aklı olan, biraz geleceği için endişelenen herkesin de bu konuda söyleyecek sözü olmalı…