İnternetimizin düzelmesi için yapılması gerekenler:

  • Öncelikle ülkemizde ismen olan ama cismine rastlamadığımız rekabet kurulumuzun var olması lazım. Olmazsa olmuyor ve bu çok net.
  • Şirketlerin içindeki devlet el ve ayağını dışarı çıkarıp sektörü özelleştirmemiz lazım. Çünkü devlet oradayken ne yabancı yatırım gelebilir, ne rekabet kurumu o şirketler aleyhine karar alabilir ne de BTK gibi görevli kurumlar onları regüle edebilir.
  • Ülkenin internet ve genişbant için bir stratejisi olmalı. Birbirlerini vuran değil ortak çalışmayı, sonrasında da gerçek rekabeti tesis edecek adımlar atılmalı.
  • Devlet çok vergi almaya çalışmamalı. Herkesin kullandığından çok vergi alarak zenginleşeceğine herkesin mutlu ve bahtiyar kullanmasıyla sürümden alacağı az vergilerle daha çok kazanmalı.
  • Ülkenin yurt dışı çıkışı ülke imkanlarıyla artırılmalı. Ülkenin fiber alt yapısı yine devlet eliyle yükseltilmeli. Böyle olmazsa ne olur? Bir tane şirket ölümüne bunu yapar. Sonra batma noktasına gelir. Batacak kadar para harcadığı için kimseye de kullandırmaz. Yani herkes kaybeder.
  • Devletin konut sektörüne verdiği karşılıksız yardımları düşünelim. Faiz düşürmeler, alan açmalar, bedava araziler vermeler… Bunların yüzde birini internet ve teknolojilerine verse ne olurdu? Şu anda ülkemiz konut sektörünün ne kadar büyüttüğünü söyleyip gerim gerim geriliyor bir takım Anadolu çıkışlı konut üreticisi abilerimiz. Peki okumuş yazmış ve her sektöre tek kalemde hizmet verebilecek şirketlere destek verilse ne olur biliyor musunuz? Ülke yerinden oynar. Çok değil konuta yapılan kıyakların yüzde birini istiyorum teknoloji sektörüne…
  • Ülkede teknoloji hareketi başlatacak girişim destekleyicisi politikalar gerekiyor. Ülkeyi yukarı çekecek olan dışarıdan gelen sermayeye bel bağlamak yerine dışarı çıkabilecek sermaye olalım. Facebook ve Booking ve Google bize vergi vermeden kanımızı emiyor demek yerine Türkiye’den doğan ve burada yaşayan ama ABD’ye vergi vermeyen şirketler fikirler yaratalım. İmkansız mı? Bu bakış açısıyla imkansız. Ama biraz kafaları değiştirerek mümkün.
  • İnternetin Türkiye’de kalması için Türkiye’de içerik üretmek ve bunu geliştirmek gerekiyor. Yine aynı konuya geleceğiz ama belli gazete ve televizyonlara verilen, konut üretmek için sağlanan vergi avantajlarını içerik üreticilerine sunsak… Ülkede müthiş bir içerik hareketi başlardı.
  • İnsanları gazlı betona yatırım yaptırtmaya çalışmak yerine kendilerine ve geleceklerine yatırım yapmaya teşvik etmemiz gerekiyor…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.