Konuta verdiğimiz desteğin yüzde biriyle internet uçar biz uçarız

Türkiye’de internete bağlantı yaptığımızda hiçbirimiz mutlu olmuyoruz. Hep içimiz kan ağlıyor. Facebook ortamında birkaç kişiye danıştım ne düşünüyorsunuz bağlantınız hakkında diye. Verdiği para ve aldığı hizmetten memnun olan çok az kişi var. Bunların sebep ve çözüm önerilerini sizler için birkaç maddede toplamaya çalıştım.

İnternetimiz kötü çünkü:

  • Yurt dışı çıkışlarımızda sorun var. Biz hala darboğazlardan ülke dışına gitmeye çalışıyoruz. Yatırımlarımız arasında çıkış kapılarımızı genişletemiyoruz. O yüzden hem kotayla boğuşuyor hem de diğerlerinin verdiği paradan fazlasını veriyoruz
  • Ülke içinde adam gibi bir altyapımız yok. Hakim işletmecilerden bazıları bir şekilde alt yapı yaptırılmasını engellemeye çalışıyor.
  • Ülkenin bağlantılar konusunda alternatifleri yok. Yani bir yanda bakır, bir yanda fiber ve diğer yanda koaksiyel kablolu yayın eşit derecede herkesin evine kadar gitmiş olsa rekabet olabilirdi ve fiyatlar inebilirdi.
  • Teknolojiler gibi şirketlerin de birbiriyle rekabet etme ortamı yok. Büyük şirketler bile birbirlerinin rekabetinin önünü keserken küçüklerin var olabilmesi imkansız. Küçükler var olmazsa yaratıcılık olmaz, küçük yerlere gitmek olmaz. sürpriz fiyat indirimleri olmaz.
  • İnternetimizin üstündeki Demokles kılıcı olan sansürü ortadan kaldırmamız lazım. Olmuyor işte onunla. İnsanlar kesintiye ve internetsizliğe alıştırılıyor bir şekilde.