Bu dünya çok acayip teknoloji devleri gördü. Onların çok hızlı çöktüğünü de gördü. Ama bazen öyle acayip bir şey oluyor ki ne yaparsanız yapın göçüp gitmiyor markalar…

BlackBerry de bunlardan biri. Şirket battı gitti derken kendi küllerinden inatla doğdu. Son 6 çeyrektir beklentilerin üstünde gelir elde ediyor. Bu çeyrekte 297 milyon dolar gelir elde etti. Siparişleri artıyor, satışı artıyor… Kısacası her şeyi artıyor. Peki bu kadar telefonun olduğu, sabah erken kalkanın kendi lisanslı telefonunu üretebildiği dünyamızda bunun sebeplerini nerede aramalı?

BlackBerry’nin en dikkat edilmesi gerken taraflarından biri iş telefonu özelliğini asla kaybetmemiş olması… Daha akıllı değil belki ve daha yüksek kameralı da değil… Hatta Apple ve Google tarafından milyonlara ulaşmış geçmişi olan bir işletim sistemleri de yok.

Ama iş dünyasını biliyorlar. İş dünyasını anlıyorlar. Orijinal şirket olmasalar bile iş geleneğini devam ettirmeyi biliyorlar.

Google Android’i Linux tabanlı bir işletim sistemi olarak satın aldı. Peki BlackBerry, bir başka deyişle Research in Motion ne yaptı? Unix tabanlı QNX işletim sistemini satın aldı. İki satın almanın arasında 5 senelik fark var. QNX başarılı bulundu ve dünyanın pek büyük şirketleri tarafından da kullanılıyor.

BlackBerry geri dönebilir. Telefon olarak değil ama şirket olyarak geri dönebilir. Akıllıca bir iş yaparak daha önceki hatalarına düşmüyor, Apple ya da Samsung ile kavga dövüşe girmiyorlar. Alttan alttan gidiyorlar.

Bakalım daha neler göreceğiz…

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.