Konya kendi kripto parasını üretebilir mi? Üretmeli mi?

Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi’ndeki belediye başkanları oturumunda, altı büyükşehir belediye başkanı çalışmalarını, projelerini ve hedeflerini anlattı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay burada yaptığı konuşmada sosyal yardımların yapılabileceği, belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını gerçekleştirebilecekleri ve vergi tahsilatının yapılabileceği “şehir coin (kripto para)” uygulaması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Altay en önemli işlerinden birinin para bulmak olduğunu söyledi: “Kendi parasını basan ilk belediye olabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda iş birliğine hazırız. Özellikle sosyal yardımlarımızı acaba bununla vererek bir ekosistem oluşturabilir miyiz? Ya da belediye iştirakindeki şirketlerin alım satımlarını bununla yapabilir miyiz diye çalışıyoruz. Belki ileride yasal düzenlemeyle belediyenin aldığı vergileri de eğer bu coinlerle alabilirsek kendi ekosistemimizi oluşturabiliriz.”

Sorunumuz şurada: Kripto paralar bir mucize çözüm sunmuyor. Normal parayla yapamadığınız hiçbir şeyi size sağlamıyor. TL ile çalıştığınızda şunu yapamıyordunuz, kripto para işine girerseniz bunu yapabilirsiniz gibi bir şey yok. Bildiğim kadarıyla Konya’nın sistemin dışına çıkma gibi bir derdi de yok. Ama en önemlisi, Osmanlı döneminde olduğu gibi üstünde resminiz olan bir para sizi o bölgenin sultanı yapmıyor.

Zaten kripto paranın üstünde de resim yok.