Korsanlar “anne kızlık soyadları için” Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sahte site açtı

Korsanlar “anne kızlık soyadları için” Emniyet Genel Müdürlüğü’ne sahte site açtı

Sabah gazetesinden Hamdi Ateş’in haberine göre korsanlar şimdiye kadar yaptıkları en cüretli hareketlerden birini hayata geçirdi. Emniyet Müdürlüğü adına sahte internet sitesi kuran dolandırıcıların, Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerine ulaşarak banka hesaplarını boşalttığı ortaya çıktı. Siteyi kuranlar, internet dolandırıcılığının arttığını belirterek, güvenli internet vaadinde bulunuyor. Siteye girenler, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün büyük bir logosuyla karşılaşıyor. Dolandırıcılar sitede, Facebook sayfalarının kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi için güvenlik desteği vaat ediyor.
Organize Örgütler Facebook adreslerine gönderilen http://www.directmedia.com.nu sitesine girildiğinde, “Bu web sayfası Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aittir. Son zamanlarda çalınan Facebook hesap sayısının arttığını gözlemledik ve bunun için bir sistem geliştirdik. Bu sayfadan Facebook hesabınızı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bilişim Makaleleri tarafından güvenceye alabilirsiniz. Türk Ceza Kanunu’na göre 344. madde ve 4. çerçeve kapsamında aşağıdaki kutucukları doğru bir şekilde doldurmak zorunluğundasınız” ifadesiyle karşılaşılıyor.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TtB) sahte internet sitesine yönelik çalışma başlattı. Sitenin engellenmesi için Cumhuriyet Savcılığı’na başvuran TİB yönetimi, mahkeme kararı bekliyor. Hollanda kökenli siteye girip adres ve şifresini yazanlar ise büyük bir tehdit altında.
Organize suç örgütleri tarafından kurulduğu tahmin edilen site aracılığı ile ele geçirilen Facebook hesaplarından kullanıcıların bütün özel bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar, daha sonra bunu internet bankacılığı yöntemiyle hesapların boşaltılmasında kullanıyorlar.
Türkiye’de yaklaşık 26 milyon Facebook kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcının dayılarının soyadını öğrenen dolandırıcılar, bankaların güvenlik amacıyla sordukları “anne kızlık soyadını” bildikleri için şifreleri değiştirerek banka hesaplarını boşaltabiliyor.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş