SMS en çok yalan söylediğimiz alan

SMS en çok yalan söylediğimiz alan

British Columbia Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre insanlar en yüksek yalan söyleme yöntemine, iletişimin, minimum sosyalleşme ve fiziksel olduğu haldeki kısa mesajlaşmada başvuruyormuş.

Araştırmada bir hisse satışı vaka analizi düzenlenerek denekler, brokerlar ve alıcılar olarak ikiye ayrılmış. Brokerlar, araştırmanın konusuyla ilgili bilgisiz bir durumda ve canlandırma gereği müşterileriyle iletişime geçerek kağıt alım satım işlemlerini gerçekleştirmiş. Bu haberleşme çerçevesinde iletişim yolu olarak 4 çeşit iletişim kanalı seçilmiş ve deneklere de müşterileriyle iletişim kurmak adına bu dört iletişim kanalından biri verilmiş. Biri yüz yüze buluşma, diğeri görüntülü (video) chat, biri telefon (sesli chat) ve diğeriyse kısa mesaj şeklinde olduğu detayı verildi.

Ve sonuçlara bakılırsa videolu (görüntülü) konuşmalarda yalan söyleme ya da kandırma oranı neredeyse sıfır olurken, kişiler tanıdıkları kişilere karşı mesajda yalan söylemek konusunda yüzde 31 daha eğilimli oluyorlar. Bunun yanı sıra sesli chatte katılımcılar yüzde 18 daha fazla yalan söyleme eğilimi gösterdi.

Araştırmayı yöneten profesör Karl Aquino, teknolojinin sosyal ve fiziksel iletişimi artırarak anonimleşmenin artmasında, insanların da ahlaki açıdan daha zayıflamış olduğu faktörünün olduğunu belirtti. Bu doğrultuda Aquino, anlaşma yapılacağı zamanlarda siz siz olun, yüz yüze buluşmadan şaşmayın tavsiyesini de vererek kandırılmaların böylece büyük ölçüde azaltılacağına değindi.

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız Giriş