Facebook’un başı yine güvenlik konusunda dertte. Sosyal medya devinin uluslararası merkez ofisi İrlanda’da yani Avrupa Birliği üyesi bir ülkede olduğu için AB yasalarına uyum sağlamak durumunda kalacak. Böylece Facebook’ta artık önemli ayar değişiklikleri yaparken yüz tanıma teknolojisinin kullanılması, Facebook üyesi olmayan insanlara, üyelerin bilgilerine erişim konusunda kısıtlama getirme gibi radikal kararlar kapıda.

İrlanda veri koruma komisyonu denetçisi Billy Hawkes, Facebook’un ya bu alınan önlemleri uygulamaya geçirmesi ya da benzer önlemleri içeren uygulamalar getirmesi gerektiğinin ve Facebook kurumu ile de bu konuda hemfikir olduklarının özellikle altını çizdi. Hazırlanan rapora göre bu hazırlıkların tamamlanması önümüzdeki 6 ay içerisinde çok yoğun bir çalışma gerektirecek.

Güvenlik ve mahremiyet konularında A.B.D.’den çok daha kuralcı ve kısıtlayıcı olan Avrupa bölgesinde Facebook daha önce kullanıcıların bilgisini reklamverenlere sattığı yönünde çeşitli iddialar ile karşı karşıya kalmıştı. Şu günlerde TV reytinglerindeki karışıklık, deneklerin bilgilerinin sızdırıldığı haberleriyle çalkalanan ülkemizde mahremiyet, güvenlik ve şeffaflık konularında aç bizlere bu tarz krizlerin nasıl atlatıldığına da bakmak ve ideal olanın nasıl olduğunu da kanıksatmak düşüyor.

Özellikle güvenlik ve bireysel bilgilerin gizliliği hususunda AB bile daha hassas olan Almanca konuşulan ülkelerde Facebook şimdiye kadar, yerel veri koruma hususunda çok sayıda şikayet almıştı. Hatta bir grup Avusturyalı öğrenci, “Facebook Avrupa’ya karşı” gibi bir düsturla yola çıkarak İrlanda yetkililerine 22 ayrı şikayet bildirmiş bulunuyor.

Bu alınan kararların uygulanacak olmasından son derece memnun olan grubun sözcüsü bu kararın, daha önce Avrupa’da başarılmış işler arasında en iyisi olduğuna değinirken çok fazla şeyin değişeceğinin altını çizdi.