Kredi kartı uygulamalarında Türk damgası

Türkiye, ödeme sistemleri sektöründe dünyaya bilgi birikimi ve teknoloji ihraç ediyor. MasterCard Türkiye’nin üye bankalar ve GSM şirketleri işbirlikleriyle gerçekleştirdiği başarılı mobil cüzdan uygulamaları dünyanın ilkleri arasında yer alıyor. Mobil ödeme teknolojilerine yön veren üç ülkeden biri olarak görülen Türkiye, özellikle Avrupa’da mobil ödemelerdeki başarılı uygulamalarıyla dikkat çekiyor.

MasterCard tarafından gerçekleştirilen mobil ödeme ve e-bankacılık ile ilgili 2 güncel araştırmaya göre, son beş ayda Türkiye’de Mobil Cüzdan’la ödeme yapma fikri yüzde 36’dan yüzde 60’a çıktı. Ayrıca Türkiye’de her üç kişiden biri de halihazırda ödemelerini cep telefonlarıyla yapabileceğinin bilincinde. MasterCard Advisors ise, 30 yaş altındaki tüketicilerin cep telefonları ile alışveriş yapma yönündeki taleplerinin yüzde 67 oranında arttığını belirtiyor.

Türkiye’de 62 milyon olan GSM operatörü abonesi sayısı ve yüzde 84 olan mobil telefon yaygınlığından yola çıkarak öngörüde bulunan Mete Güney “Önümüzdeki 5 yılda 13 milyon kişinin mobil cüzdanı olacak” dedi.

Mobil Cüzdan teknolojisinin en büyük avantajının bir banka hesabı olmayan kişileri bile elektronik parayla, diğer bir deyişle bankacılık sistemiyle, tanıştırması olduğunu belirten MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney “Mobil cüzdan teknolojisiyle artık bir banka hesabına gerek kalmıyor. Kullanıcılar banka hesapları olsun ya da olmasın, cep telefonları üzerinden ödeme ve finansal işlemler yapabiliyorlar” dedi. Türkiye’deki yetişkin nüfusunun yüzde 45’lik kesiminin bir banka ile ilişkisi bulunmadığını belirten Mete Güney “Mobil cüzdan teknolojisi banka hesabı bulunmayan herkesi hedefliyor. Bu kişilerin mobil cüzdan uygulaması sayesinde elektronik parayla tanışması, tüm finansal işlemlerin kayıt altına alınması demek. Bunun Türk ekonomisine faydası göz ardı edilemez” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ödeme sistemlerinde, özellikle de temassız kartlar ve mobil cüzdan teknolojisindeki dünya önderliğinin nedenini Türkiye’nin genç nüfusu, yeni teknolojilere açık tüketicileri ve gelişmiş mobil hayatı olarak gösteren MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Mete Güney, “Türkiye’nin gelişmiş alt yapısı mobil cüzdan uygulamasının gelişimi ve yaygınlaşması anlamında bize büyük cesaret veriyor. MasterCard, Türkiye’den edindiği tecrübeleri dünyaya anlatıyor. Gururla söyleyebilirim ki, bugün Türkiye’nin ihracatçı olduğu sektörlerin arasına ödeme sistemlerini de sokmuş durumdayız. Gelişmiş teknolojimizi ve bilgi birikimimizi dünya ile paylaşıyoruz” dedi.

Mobil Cüzdan teknolojisinin yanı sıra ödeme sistemleri sektörünün 2011 yılını da rakamlarla değerlendiren Mete Güney “2011 yılı ödeme sistemleri sektörü açısından oldukça verimli geçti. Dünyaya örnek olan ilklerimizin yanı sıra, sektörünün tamamının yüzde 24 seviyesinde büyüme gösterdiğini söyleyebilirim” dedi. Kredi kartı sayısının %7 artışla 50 milyona, banka kartı sayısının %15 artışla 80 milyona ulaştığını söyleyen Güney sözlerine, “2011’de MasterCard kredi kartları en fazla internet alışverişlerinde, giyim ve akaryakıt istasyonlarında kullanıldı” şeklinde devam etti. E-ticarette ilk 11 ayda toplam 121 milyon işlem ile 20 milyar TL harcandığını söyleyen Güney, bunun dakikada 254 adet e-ticaret işlemi anlamına geldiğini söyledi.

Bu noktada dile getirmemiz gereken önemli bir olgu var. Mastercard bunu saklamıyor ama bağırmıyor da: Kredi kartlarına yepyeni bir gelecek veren mobil teknolojiler Türkiye’de Türk firmaları tarafından üretiliyor ve Mastercard’ın dağıtım ve pazarlamasına sunuluyor. Mastercard bununla tüm dünyaya hava atmış durumda ki bunu toplantının balangıcında gösterdiği videolarda da görebiliyoruz.

Bunu hissedemiyoruz ama Mastercard Türk bilgi birikimini, bunu yapan firmaları dünyaya göstermeli, gösterdiğini de bize göstermeli… O zaman gönlümüzde bu büyük dünya devinin çok daha muteber bir yeri olacaktır.