Lanet olsun teknoloji geliştirenlere

BTK Türkiye’de yapılan ya da yapılmayan her şeyin başı ve sonu. Her şeyin izni ondan alınmalı. Her şey ona sorulmalı. O bilmeden hiçbir şey yapılmamalı. Yoksa Türkiye’de teknoloji diye bir şey olmaz.

Bu önemli bilgiyi verdikten sonra haberimize geçelim. 18 Mayıs 2012 günü bir bildiri yayımlayan, bunu da tüm ajanslara PR ajansı gibi geçen BTK, ülkede yapılan çok büyük bir yanlışlığın önüne geçmeye hazırlandığını söyledi. Neydi bu yanlışlık? Bize ikide bir istenmeyen reklam postalarının gelmesi mi? Hayır. Bizim kandırılarak bankalardan paramızın çekilmesi mi? Hayır.

BTK’yı çok kızdırmışlar. Dünyada dördüncü kuşak iletişimin en önemli isimlerinden Ericsson, dünyada yeni yeni yayılmaya başlayan teknolojileri denemesi için BTK’dan izin almış. Tabii ki bunu kendi içinde arkadaşlarıyla denememek için Turkcell ve Avea ile birlikte denemeye karar vermiş. Denemişler, kurcalamışlar. Ardından neyi nasıl denediklerini göstermek için bir de basın çağırmışlar.

BTK bu büyük hatayı görüp ceza vermeye karar vermiş. Ancak sıradan bir devlet kurulu olmadıkları için cezayı vermeden önce basın duyurusu yapıp rezil de ettiler. Duyuruları şöyle:

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından “Elektronik Haberleşme Sektöründe Deneme İzni Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar” düzenlemesi çerçevesinde Ericsson Telekomünikasyon AŞ’ye (Ericsson) İstanbul ilinde 3 Ocak 2012 tarihinden itibaren bir yıl süreyle altı lokasyonda baz istasyon kurulumunu ihtiva eden LTE (Long Term Evolution) deneme izni verilmiştir.
Ancak, yazılı ve görsel basın aracılığıyla kamuoyuna yansıyan bazı haberlerde söz konusu  deneme izni kapsamında Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ (Turkcell) tarafından LTE testlerinin yapıldığına dair bilgilerin yer aldığı BTK tarafından tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, Turkcell’in resmi internet sitesinde de Ericsson’un BTK’dan aldığı LTE deneme izni kapsamında Turkcell tarafından testler yapıldığının ve yüksek hızlarda veri transferleri gerçekleştirildiğinin açıkça ifade edildiği görülmüştür.
Anılan tespitler doğrultusunda BTK tarafından, Ericsson’a söz konusu deneme izni kapsamında yürütülen çalışmalarda ilgili Usul ve Esaslara uyulması gerektiğine dair yapılan uyarılara rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığının tespit edilmesi sonucunda, Ericsson’un LTE deneme izni iptal edilmiştir.
Bunun yanı sıra, şirketleri adına düzenlenmiş bir deneme izni bulunmamasına karşın Turkcell’in kamuoyu ile de açıkça paylaştığı LTE testleri yaptığı konusu BTK tarafından ayrıca değerlendirilmektedir.”

Ben bazı sorular sorayım. Bunların mutlaka mantıklı cevapları vardır. Ama bu cevaplar kamu vicdanını rahatlatır mı? Zannetmiyorum.

  1. Teknoloji test etmenin nesi kötüdür?
  2. LTE testlerini operatörlerin yapmasının nesi kötüdür?
  3. Bu LTE baz istasyonları aslında kimin içindir? Bunları zaten operatörler kullanmayacak mıdır?
  4. Yapılan şeyi kamuoyuyla paylaşmak büyük bir günah olarak tanımlanmış. Bunun sebebi nedir?
  5. Bunu halka açık yaptığı için testlerin iptal edilmesi ne demektir?