MediaMarkt IT cahilliğinin bedelini büyük ödüyor

Mediamarkt o büyüklükteki bör firmaya yakışmayacak fidye yazılım saldırısına uğradı. Siber güvenlik konusunda derinlemesine ve uzman haberler yapan Siberbulten.com isimli sitenin haberine göre tehdit aktörleri rekor seviyede fidye talep etti.

Mediamarkt’a saldıran Hive fidye yazılımı çetesi 240 milyon dolarlık fidye talep etti. İstenen bedel, şu ana kadar başlangıçta görülmüş en yüksek fidye talebi olarak nitelendiriliyor.

Saldırı sonrası firmanın Almanya ve Hollanda’daki mağazalarının IT sistemleri kilitlendi. Firman depo işlemleri gibi birçok operasyonda aksamalar meydana geldi. Özellikle Hollanda’daki mağazalardaki kasalarda kredi kartıyla işlem yapılamazken, geçmiş döneme ait kayıtlara erişilemedi.

Hive Fidye Yazılımı Grubu, bıraktığı fidye notunda kişisel bilgilerin, finansal raporların ve önemli belgelerin şifrelendiğini belirterek firmayı verileri ifşa etmekle tehdit etti.

Saldırganlar ayrıca mevcut dosyalarda değişiklik yaptıkları takdirde dosyalarını şifresinin kırılmasının mümkün olmadığını öne sürdü. Durumu FBI ya da polise bildirmeleri halinde onların fidye ödemeye izin vermeyeceğini ve sonuç olarak her şeyi kaybedeceklerini iddia etti.

MediaMarkt’ın aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 13 ülkede 1.000’den fazla mağazası bulunuyor. Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi olan firmanın yaklaşık 53.000 çalışana sahip ve yıllık toplam cirosunun 20.8 milyar avroyu bulduğu belirtiliyor.