Megabaytı 1 liraya interneti insan hakları mahkemesine götürelim!

Yurt dışıyla ilişkilerimiz çok iyi. Orada fuarlar düzenliyoruz. Başbakanlarını standlarımıza çıkarıyoruz, fiber optik bağlantılarımızı ne kadar beğendiklerine dair sayfalarca bültenler gönderiyoruz. Ama onlar bizi dikkate almıyorlar. Almadıkları nereden mi belli? Verdikleri roaming tarifelerinden. Allahaşkına böyle tarife mi olur? Gelin dünyada diğer şirketlerin tarifelerine bir bakalım…

Vodafone Birleşik Krallık resmi sitesinde data traveller tarifesinde 25 megabayt için 2 Pound alıyor. Avrupa içinde ilk 5 megabayt için 1 Pound alınıyor. Sonrasındaki her megabayt için 1 Pound veriliyor. Avrupa dışındaki ülkelerde 5 megabayt için 3 pound ödeniyor.

Türkiye’de de bugün bir internet roaming tarifesi duyuran Vodafone şu açıklamayı yaptı:

Vodafone yurtdışı kullanım hizmetlerine bir yenisini daha ekliyor ve yurtdışında da kolayca internete girmek isteyen abonelerine cazip bir yurtdışı internet paketi sunuyor. Vodafone, global gücünden destek alarak Yurtdışı Süper İnternet Paketi ile günlük 25 MB interneti sadece 25 TL’ye abonelerine sunuyor.

Eğer GSM’in bir yere gelmesini isiyorsak, eğer tüm dünyayı sanal bir köy haline getirmek istiyorsak yapmamız gereken bu değil. Bu tarifeler olması gereken tarifeler değil. Bir gazete sayfasını 1 lira ya da 1 Pounda okumak mıdır dünyada internetin yaygınlaşmasını sağlamak? 4 gigabaytın yaklaşık 40 lira olduğu ülkelerin birbirlerine yaptıkları reva mıdır?

Bence tüm dünyanın mobil internet kullanıcıları bir araya gelelim ve bunu hep birlikte protesto edelim!

Ya interneti global bir iletişim otoyolu olarak tanıtmayalım, ya mobil internet iyidir demeyelim, ya da megabaytı sadece bir lira demeyelim. Sözüm bir firmaya değil… Tüm dünyaya.