İnternetteki haramdan kurtulmak isteyen ama ülkesi demokrat olduğu için toplu filtreleme yapmayan ülkeler için ABD’de bir girişimci grup, dünya çapında helal internet kurdu.

Halalinternet.com adresinden hizmet vermeye başlayan New Jersey temelli şirket, değişik dillerde islemi kurallara göre filtreleme imkanı sunuyor. Amaç olarak müslüman çocuklar için mümkün olan en güvenli interneti dünya çapında vermeyi koymuşlar. Hazırladıkları güçlü filtrelemeyle çocuklar ve tüm aileyi internetin kötü yönlerinden korumayı hedeflediklerini söylerken “Allah yardımcımız olsun” diyorlar.

Müslüman çocuk ve aileleri neleren koruduklarını şöyle açıklıyorlar: Pornografi, arkadaş bulma siteleri, alkol, kumar, nefret söylemleri, alternatif hayat şekilleri (bayağı bildiğiniz alternative lifestyles yazıyor), silah, madde kullanımı, Allah’a karşı saygısız, Myspace gibi akılları zehirleyici siteler (mind toxic sites like Myspace), madde kullanımı…

Müslüman aileler bu sistemi bilgisayarlarına koyabildikleri gibi sorunsuzca da kaldırabiliyorlar. Sadece çocuklar için değil tüm aile için de kullanılabiliyor. 2-3 dakikada bilgisayara kuruluyor. Tüm servis sağlayıcılarda, dünyanın her ülkesinde çalışıyor. ÇOcuklar bunu kaldıramıyor, kandıramıyor, girdikleri sitelerin dosyalarını silemiyor. Saat temelli olarak çalışıyor, geceleri geç saatte bilgisayara girilemesin demek mümkün. Tüm Windows temelli sitelerde çalışıyor. Girilmemesi gereken bir yere ısrarla girilmeye çalışıldığında ailelere mesaj gönderiliyor. Veri madenciliği ve suni zeka yardımıyla sürekli filtre kendini geliştiriyor. filtre giderek daha da genişliyor. Aileler rahatsız oldukları siteleri söyleyince bu siteler sistemden hızlıca çıkarılıyor.

 

3 YORUMLAR

  1. Filtre amacı taşıyan bidolu program vardı zaten piyasada. Hedef kitlesini az çok tahmin edildiği için tercih edilmiştir. Süper bir pazarlama taktiği! Yeşil sermaye her zaman merak uyandırmıştır zaten! :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.