Createamazingapplica_WebMicrosoft’un San Francisco’da gerçekleştirilen Build 2014 geliştiriciler konferansı tüm hızıyla devam ediyor. İkinci günün konusu çapraz platformlara yönelik teknoloji, hizmet ve araçları bir araya getiren ve bulut deneyimine dair yeni olasılıkların kapılarını aralayan Microsoft Azure Preview Portal olmuş. Konuyla ilgili yine yabancı ve Türk kaynaklarından edindiğim detayları, geçmişin rengiyle beraber derleyerek TKNLJ tarzında sizlerle paylaşıyorum:

  • Microsoft, buluta mobil dünya kadar geç kalmadan girdi. Elindeki son kullanıcı deneyimini Office uygulamalarını buluta taşıyarak inanılmaz bir deneyimle harmanladı. Kendi içinde kullandığı bu büyük datalı sistem kullanım deneyimi onun önünde önemli bir yol açtı.
  • Microsoft Başkan Yardımcısı Scott Guthrie, “Önce mobil, önce bulut anlayışının hakim olduğu bir dünyada geliştirme yapmak zahmetli bir iş” diyor. Çok enteresan bir söz bu. Kendileri ve geliştiricilerin üstündeki yoğun baskıdan neredeyse yakınır hale gelmiş. Kesintisizlik ve maliyet kelimeleri üstünde fazlaca durmuş. Bu da bugünkü bulut geliştiricileri ve kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir nokta bence…
  • Microsoft’un bir önceki gün son kullanıcı ve mobil taraf için dile getirdiği geliştirici uygulamaları bulut için de devreye sokuluyor. Yeni Microsoft Azure Preview Portal, müşterilere kendi seçecekleri araçlar ve platformlar eşliğinde, tek bir konumdan bulut üzerinde çalışan uygulamalar geliştirme ve yönetme olnağı tanıyor. Böylece tüm bulut geliştirme araçlarını tek bir geliştirme ve yönetim platformunda toplayarak, süreci çok daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Aynı mobil tarafla desktop tarafı tek bir potada eriten yeni uygulamalar gibi…
  • Microsoft Azure web siteleri, Visual Studio projeleri veya veritabanları gibi kaynakları tek tek yönetmek yerine, müşteriler artık uygulamalarını tek bir ortak kaynak platformu üzerinde ortaya koyabilecek, yönetebilecek ve analizini gerçekleştirebilecek. Böylece karmaşa azalacak, uygulamanın ölçeklenmesi çok daha kolay hale gelecek. Ayrıca son Azure yazılım geliştirme setiyle birlikte gelen Azure Manager sayesinde bu uygulamalar her türlü cihaza kolayca aktarılabilecek.
  • Yeni bütünleşik ücretlendirme özelliği sayesinde geliştiriciler ve bilgi teknolojileri profesyonelleri, maliyetlerini kontrol altına alarak kaynaklarını en iyi iş avantajı sağlayacak şekilde planlayabilecek.
  • Microsoft ve açık kaynak ekosistemi tarafından sunulan zengin uygulama galerisi, sunulan ücretsiz ve ücretli çözümlerle zengin bir ekosistemden faydalanmak isteyen kullanıcıların önüne geniş fırsatlar sunacak.
  • Microsoft, 3 Nisan’dan itibaren yüksek güvenilirliğe, ölçeklenebilirliğe ve performansa sahip Visual Studio Online ürününü herkesin erişimine açık olduğunu duyurdu. Visual Studio Online’ın yüzde 99.9 oranındaki ulaşılabilirlik vaadi, Microsoft’un platforma verdiği endüstriyel standartlardaki hizmet garantisini simgeliyor.