Twitter kapanınca kurumsal şirketler de kapanmış sayıldı

social-mediaBiz küçükken tarih kitapları bir başka alemdi. Mesela Birinci Dünya Savaşı’nda biz nasıl olmuş da yenilmişiz sorusunu getirmeyelim diye bize derlerdi ki: “Birinci Dünya SAvaşı’nda Almanya yenilince biz de yenik sayıldık. Yoksa bize kalsa ohoo hayatta yenilmezdik gelenin gidenin ensesine vururduk.” Bir nevi hükmen yenilme yani…

Bu olay geçtiğimiz günlerde iki haftalığına kapanan Twitter ve onun üstünde varlığını sürdüren kurumsal şirketler durumunda ortaya çıktı: Twitter kapanınca kurumsal şirketler de kapanmış sayıldı. Gelin konuyu TKNLJ stilinde masaya yatıralım:

  • Cumhurbaşkanı ve belediye başkanlarının eriştiği Twitter’a kapalıyken kurumsal şirketlerin erişemediğini düşünen varsa hemen bu yazıyı bu noktada bırakabilir. Böylesi insanlara güneşli günler diliyorum.
  • Bilmeyenler için belirtmekte fayda var, kapalı bir Twitter dünyasına ulaşmak hukuki olarak herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Bunu tüm şirketler de gayet iyi biliyor.
  • Şirketlerin Twitter ortamını kullanmaması için en geçerli sebep, ağır ve kudretli hükümetin başbakanına kötü bir izlenim bırakmamak gibi görünüyor. Bu endişeyi onaylamak değil ama anlamak mümkün…
  • Twitter elinizin altındaysa ve müşteri kitleniz buna ulaşabiliyorsa kurumsal şirketlerin bu ortama girmeyip açılmasını beklemesi müşkterilerine yönelik atılmış kötü bir adımdır. Ben bir müşteri olarak bunu asla onaylamayacağım.
  • Bu durumun bir daha oluşması durumunda şirketler burasının bir reklam değil acil yardım alma aracı olduğunu unutmaması gerekiyor. Tamam şirketler biz şunu yaptık bu fiyata ürün çıktık demesinler. Ama en azından acil işi olanların sorunlarını çözsünler.
  • Bu arada şirketlerin bilge sosyal medacıları ne düşünür bilmiyorum. Ama bir son kullanıcı tarafından baktığınızda kapalı olan Twitter’a girmemesi, şirketlerin bu kapatmayı onaylaması olarak görünüyor son kullanıcı tarafından