Microsoft yapay zekasını Telegram’a soktu

Microsoft’un Copilot’u, metin oluşturabilen ve belirli soruları yanıtlayabilen yapay zeka destekli bir araç. Artık anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’da bir uygulama içi sohbet botuna dönüştü.

Şu anda beta sürümünde olan Telegram için Copilot, bir arkadaşınızla normal bir sohbet ediyormuş gibi AI sohbet botuyla konuşmanızı sağlıyor. “Hangi filmi izlemeliyim?” gibi sorulardan ve “Şu anda hangi maç oynanıyor” gibi sorulara kadar geniş bir yelpazede yanıt verebiliyor.

Bota “@CopilotOfficialBot” ismi aranarak erişilebilir. Telegram kullanıcıları için ücretsiz olup hem mobil cihazlarda hem de masaüstünde kullanılabiliyor. Tek dezavantajı, telefon numaranızı girmeniz gerekiyor.

Microsoft, Copilot’u Microsoft 365 ve Teams gibi çeşitli ürünlerine entegre etti. Ayrıca AI odaklı donanımlar olan Copilot+ PC’leri de tanıttı. Copilot’un Telegram gibi üçüncü taraf hizmetlere genişlemesi kayda değer. Microsoft AI sohbet botunun diğer sosyal uygulamalarda da yer almasını istiyor.

Mesajlaşma platformlarına AI sohbet botlarını entegre eden diğer şirketler arasında Meta yer alıyor. Meta, kısa süre önce Meta AI’yi Instagram, Messenger ve WhatsApp’ta test ettiğini doğruladı. Google’ın Gemini’si, Android cihazlarda Google Messages içinde yapay zeka kullanmanıza olanak tanıyarak Copilot’a rakip oluyor. Bu arada, Snapchat, Snaps’e yanıt verebilen AI sohbet botunu ChatGPT ile güçlendiriyor.